Sytuacja materialna emerytów w Polsce jest coraz gorsza. Mimo to niemal połowa seniorów wspiera materialnie swoje dzieci

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Seniorzy nie potrzebują wiele. Ponad jedna trzecia z nich, 34 proc. chciałaby, żeby ich emerytura była wyższa o 1000 zł.
Seniorzy nie potrzebują wiele. Ponad jedna trzecia z nich, 34 proc. chciałaby, żeby ich emerytura była wyższa o 1000 zł. Wojciech Gadomski / Polska Press
Polscy emeryci dzielnie stawiają czoła wysokiej inflacji i rosnącym cenom. Choć wyraźna większość przyznaje, że w ostatnich miesiącach wyraźnie pogorszyła się jego sytuacja materialna, to nadal niemal połowa pomaga swoim dzieciom. W najgorszej sytuacji są seniorzy, którzy mieszkają w domach wymagających termomodernizacji - nie są oni w stanie podołać rosnącym kosztom ogrzewania.

Spis treści

Największym obciążeniem finansowym seniorów jest utrzymanie starych niezmodernizowanych domów, wydatki na leki oraz żywność.

Na przełomie roku u 57 proc. seniorów sytuacja finansowa pogorszyła się

Z badania opinii przeprowadzonego przez Fundusz Hipoteczny DOM wynika, że w ostatnich miesiącach pogorszyła się sytuacja finansowa 57 proc. emerytów. Mimo to 42 proc. ankietowanych wciąż pomaga swoim dzieciom i wnukom, także finansowo.

Na co seniorzy wydają najwięcej? Z najnowszego badania Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że:

  • 34 proc. przeznacza najwięcej pieniędzy na opłacanie bieżących rachunków, mediów oraz innych opłat związanych z mieszkaniem,
  • o czwarty senior (25 proc.) najwięcej gotówki wydaje na jedzenie,
  • a podobna liczba (22 proc.) przeznacza pieniądze na leki,
  • opieka medyczna (5 proc.),
  • paliwo (4 proc.),
  • przyjemności (4 proc.).
Sytuacja materialna emerytów w Polsce jest coraz gorsza. Mimo to niemal połowa seniorów wspiera materialnie swoje dzieci
mat. prasowe Fundusz Hipoteczny DOM

Emeryci zapytani o to, co jest dla nich największym obciążeniem finansowym, z którym nie mogą sobie poradzić i które drenuje ich domowy budżet, zgodnie odpowiedzieli, że przede wszystkim utrzymanie starych, niezmodernizowanych (a przede wszystkim trudnych do ogrzania) domów. Tak odpowiedziało 47 proc. osób biorących udział w ankiecie.

Emeryci niemal wszystko wydają na swoje utrzymanie i leczenie

Domowy budżet w znacznym stopniu obciąża też opieka medyczna oraz wydatki związane z kupowaniem leków (20 proc. ankietowanych), podstawowych produktów oraz jedzenia (17 proc.).

– Postanowiliśmy zapytać emerytów, jaka kwota miesięcznie stanowiłaby dla nich dodatkowe wsparcie finansowe i pomogłaby im zyskać świadomość, że panują nad swoimi finansami i czują się w tym obszarze bezpiecznie. Okazało się, że seniorzy nie potrzebują wiele. Ponad jedna trzecia z nich, 34 proc. chciałaby, żeby ich emerytura była wyższa o 1000 zł – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Co czwarty potrzebowałby co miesiąc pieniędzy w przedziale 1000-3000 zł, a co dziesiąty (ok. 14 proc.) chciałoby, żeby ich budżet zasilała co miesiąc kwota 3000 zł.

- Sumując te grupy, wychodzi, że dodatkowe 3000 zł miesięcznie rozwiązałoby problemy 73 procent emerytów biorących udział w badaniu. Co ciekawe, żaden z ponad tysiąca respondentów nie wskazał, że dla własnego bezpieczeństwa finansowego potrzebuje regularnie więcej niż 3000 złotych. Dość duża liczba emerytów, bo 16 proc. stwierdziła, że wystarczyłoby im dodatkowe 500 zł co miesiąc – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Co piąty ankietowany nie miał zdania w tej kwestii lub wstrzymał się od odpowiedzi. Co ciekawe, tylko 1 proc. emerytów, podczas odpowiedzi na to pytanie, oznajmiło, że ma dobrą i zadowalającą emeryturę.

Czy piętnasta emerytura w 2023 roku jest możliwa? Wysoka inflacja podtrzymuje nadzieje seniorów na kolejne dodatkowe świadczenia, które oprócz marcowej waloryzacji emerytur i rent - zapowiadającej się na rekordową w historii - pozwoliłaby im łatwiej przetrwać czasy drożyzny w sklepach, aptekach i punktach usługowych. Czy takie ponadplanowe świadczenie wyjdzie poza ramy powszechnej dyskusji?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sytuacja materialna emerytów w Polsce jest coraz gorsza. Mimo to niemal połowa seniorów wspiera materialnie swoje dzieci - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska