Szachowe szaleństwo na Politechnice Opolskiej. W rozgrywkach startowało blisko 100 osób! [zdjęcia]

Anna Konopka
Anna Konopka
Mistrzostwa w Szachach Szybkich o Puchar Dziekana Wydziału odbyły się w "Łączniku" Politechniki Opolskiej.
Mistrzostwa w Szachach Szybkich o Puchar Dziekana Wydziału odbyły się w "Łączniku" Politechniki Opolskiej. Anna Konopka
W Mistrzostwach w Szachach Szybkich o Puchar Dziekana Wydziału w sobotę (21.04) w "Łączniku" Politechniki Opolskiej startowały dzieci, młodzież, a nawet emeryci. Wszystkich połączyło jedno - pasja do gry. Organizatorzy już dziś myślą o kolejnej edycji imprezy.

- Mistrzostwa zorganizowaliśmy pod hasłem „Szachy i Politechnika łączą pokolenia” i zaadresowaliśmy je do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych, studentów, pracowników uczelni wyższych oraz absolwentów - mówi prof. Katarzyna Hys z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki PO. - Głównym celem wydarzenia była popularyzacja szachów wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz ich integracja w środowisku akademickim.

To była wielka zabawa
- W moim wieku szachy to znakomity trening mózgu i ćwiczenie wyobraźni - mówił Jan Nowakowski, 73-latek, najstarszy uczestnik. - Szachy to moja pasja, gry uczę też dzieci. To je znakomicie rozwija.

- Uwielbiam grać. Jestem tu z mamą, bratem i kolegą. W szachy nauczyłem się grać już w przedszkolu - mówi 7-letni Maciek. - Jeździmy na różne turnieje, m.in. do Krakowa, Wrocławia. Dzieci się bardzo wciągnęły, uczą się planowania i strategii - dodała mama chłopca.

Przez prawie całą sobotę w szachy w „Łączniku” PO grało blisko 100 osób. - Odzew mamy świetny. Naszą ideą jest uczenie pokoleń, co dziś tu doskonale widać. Być może te młode osoby, które dziś tak wspaniale sobie radzą na szachownicach, w przyszłości zechcą studiować na uczelni technicznej - podkreśla prof. Waldemar Skomudek, dziekan wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki PO.

- To świetna inicjatywa. Na mistrzostwach spotkało się kilku naprawdę świetnych zawodników, ale są też amatorzy. Mamy taki system rozgrywek, że nikt nie odpada - mówi Waldemar Taboła, sekretarz generalny Polskiego Związku Szachowego.

- Łącznie mamy dziewięć rund, uczestnicy grają w systemie szwajcarskim. W uproszczeniu polega to na tym, że zawodników kojarzy się w jednorodnej grupie punktowej. Nie można grać dwa razy z tą samą osobą.

Najwyższą nagrodę zdobył Paweł Kowalczyk, wychowanek Rodła Opole, dziś zawodnik ekstraligowej „Wieży” Pęgów. Z imprezy nikt nie wyszedł z pustymi rękami. Organizatorzy przewidzieli masę nagród i wyróżnień.

Imprezę współorganizowała Akademia Szachowa „RODŁO” Katarzyna Poznańska z Opola oraz Zespół Szkół Licealno-Technicznych z Kluczborka, z ramienia którego koordynatorem był dr Marcel Hys.

Wyniki:

Klasyfikacja generalna:
1. Paweł Kowalczyk - "Wieża" Pęgów
2. Oskar Ogłaza - UKS "Rodło" Opole
3. Kosma Pacan-Milej - UKS "Rodło" Opole

Klasyfikacja U14:
1. Jakub Herwy - AZS Mikołów
2. Weronika Zabrzańska - UKS "Hetman Koronny" Trzebinia
3. Igor Zaborski - KS "Roszada" Żory

Klasyfikacja U10:
1. Mateusz Rząsa - UKS "Gekon" Nysa
2. Nguyen Doan Quoc Anh - Opole
3. Dawid Ogłaza - UKS "Rodło Opole

Wyróżnienia i nagrody specjalne:
Najlepszy do rankingu 2000: Mateusz Hasterok - "Strzelec" Strzelce Opolskie
Najlepszy do rankingu 1600: Nikodem Bialik - UKS "Rodło Opole
Najlepszy reprezentant Środowiska akademickiego: Sebastian Ochman - Uniwersytet Wrocławski
Najlepszy zawodnik amatorski: Robert Pakos
Najstarszy zawodnik: Jan Nowakowski - 74 lata
Najmłodszy zawodnik: Maciej Kondziela - 7 lat

OPOLSKIE INFO - 20.04.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska