Szczepienia w Opolu przeciw COVID. Duże punkty szczepień w całym regionie. Co z Toropolem?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Szczepienie przeciw COVID - duże punkty szczepień w Opolu i województwie.
Szczepienie przeciw COVID - duże punkty szczepień w Opolu i województwie. Fot. Adam Jankowski
- W każdym powiecie w województwie opolskim planowane mają być tworzone duże punkty szczepień. W każdym chcielibyśmy szczepić nawet 2,5 tys. osób dziennie - poinformował wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Z jego wtorkowej wypowiedzi wynikało, że niepewna jest przyszłość utworzenia takiego punktu na Toropolu w Opolu. - Wszelkie wątpliwości zostały jednak rozwiane - stwierdził w środę.

W tym, że miasto wyznaczyło Toropol jako miejsce, w którym można byłoby zorganizować duży punkt szczepień przeciw koronawirusowi, informowaliśmy kilka dni temu. Plan zakładał szczepienia w godz. 8-18, przez siedem dni w tygodniu. Wstępnie mowa była o możliwości uruchomienia punktu w okolicach połowy kwietnia, po doprecyzowaniu wszystkich szczegółów oraz formalnym zatwierdzeniu Toropolu jako punktu szczepień.

Wojewoda: Punkty masowych szczepień w każdym powiecie

Podczas sesji sejmiku we wtorek (30 marca) Sławomir Kłosowski wskazywał, że trwają przygotowania do uruchomienia dużych punktów szczepień we wszystkich powiatach w województwie.

- Naszym celem jest zapewnienie wydolności na poziomie nawet 2,5 tysiąca szczepień na każdy z tych punktów. Kwestia wyznaczenia miejsc, które by się do tego nadawały, jest elementem konsultacji z władzami samorządowymi - poinformował.

Z wypowiedzi wojewody wynikało, że powstanie dużego punktu szczepień na Toropolu nie jest aktualne.

- Jestem jednak po rozmowie z prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim, a także służbami mundurowymi, które mają zabezpieczać placówkę w czasie akcji szczepień. Wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Punkt szczepień będzie mógł powstać na lodowisku w Opolu - stwierdził w środę (31 marca) w rozmowie z "nto".

Na rozmrożonej tafli Toropolu ustawione mają być specjalne boksy do wykonywania szczepień. Trybuny mają służyć jako miejsce, w którym w ciągu około 30 minut od podania preparatu osoby będą mogły posiedzieć i odpocząć pod nadzorem personelu medycznego. Przy lodowisku ma być też wyznaczona specjalna strefa parkingowa dla osób przyjeżdżających na szczepienie.

Prezydent Opola broni Toropolu jako punktu szczepień

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski na swoim facebookowym profilu odniósł się do protestu rodziców dzieci uprawiających sporty zimowe, którzy krytykują projekt utworzenia punktu szczepień na Toropolu. Podkreślił, że lodowisko to obecnie najlepsza lokalizacja w mieście ze względu na szereg czynników.

Jako podstawowy wskazał taki, że lodowisko i tam ma być wkrótce rozmrożone ze względu na zwyczajową wiosenną przerwę techniczną. Stwierdził, że rozmowa z podmiotami komercyjnymi, na temat udostępnienia wolnych powierzchni - jak pusty budynek po markecie Praktiker w Turawa Park - oznaczałaby tygodnie rozmów i ustaleń, podczas gdy czas gra tu kluczową rolę i chodzi o jak najszybsze rozpoczęcie szczepień.

- Stegu Arena nie jest brana pod uwagę, gdyż tam nadal rozgrywane są mecze ligowe w szeregu dyscyplin. Sale gimnastyczne w szkołach też nie, ponieważ młodzież za kilka tygodni powinna wrócić do szkół, do tego dochodzą egzaminy ósmoklasistów i matury, które zwykle się w nich odbywają - argumentował prezydent Opola.

Arkadiusz Wiśniewski podkreślał, że Toropol mógłby być punktem szczepień do lipca, do czasu ponownego zamrożenia tafli. - Wtedy już będą wakacje i możliwe byłoby utworzenie punktu szczepień w jednej z dużych sal gimnastycznych. A ślizgawka znów będzie dostępna dla mieszkańców - zapowiedział.

Koronawirus Opolskie. Fala mniejsza, ale dłuższa

Podczas sesji sejmiku wojewoda Sławomir Kłosowski przedstawił też sytuację epidemiczną w regionie. Wskazał, że obecnie jest 818 łóżek tlenowych w regionie, z czego 613 zajętych.

- Mamy więc bezpieczny bufor do przyjmowania pacjentów z COVID-19. Mamy także 90 miejsc respiratorowych, z których 49 jest zajętych. Do tego działamy na rzecz zwiększenia rezerwy takich miejsc - informował.

Sławomir Kłosowski podkreślił, że sytuacja epidemiczna w woj. opolskim jest lepsza niż w pozostałej części kraju. Dlatego też do woj. opolskiego mają trafiać na hospitalizację osoby z sąsiedniego woj. śląskiego, w którym liczba zakażeń jest znacznie wyższa. - Mamy na uwadze dobro mieszkańców regionu, ale konieczna jest też pomoc sąsiadom - argumentował.

Wojewoda wskazał również, że z modelowania matematycznego wynika, iż szczyt zachorowań w woj. opolskim ma być niższy, niż w innych województwach.

- Fala będzie niższa, ale potrwa też dłużej. Dlatego musimy pozostawać w pełnej gotowości - stwierdził Sławomir Kłosowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska