Szczepienia w szpitalu klinicznym w Opolu przyspieszają. Nawet 1400 szczepionek przeciw COVID-19 każdego dnia

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Co ze szczepieniami w USK w Opolu?
Co ze szczepieniami w USK w Opolu? Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Nawet 1400 osób dziennie planuje szczepić przeciw COVID-19 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Do 700 dawek ma być podawane na miejscu, a drugie tyle będą mogły podać zespoły wyjazdowe.

W związku z rozpoczęciem w tym tygodniu rejestracji na szczepienia przeciwko Covid-19 kolejnych roczników Polaków (1962-1973) Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rozwija działalność punktu szczepień.

Dotychczas przyjmowanych w nim było codziennie, od poniedziałku do niedzieli, średnio po 300 osób. Od 19 kwietnia ma być 500 osób dziennie, a następnie – do 700 szczepionych stacjonarnie.

- Planujemy zwiększenie liczby szczepień w naszym punkcie stacjonarnym, ale także wystąpiliśmy o zgodę do NFZ o uruchomienie mobilnych punktów szczepień, dzięki którym moglibyśmy szczepić kolejnych 700 osób dziennie – zapowiada Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Dotychczas w USK zaaplikowano ponad 20 tys. szczepionek z niemal 49 tys. podanych we wszystkich placówkach w mieście.

Tylko w marcu zaszczepionych tam zostało około 7900 osób, z czego dwie dawki przyjęło ponad 2700.

- Jak podał w ubiegłym tygodniu portal wp.pl Opole znalazło się na 10. miejscu wśród miast w Polsce, gdzie szczepienia idą najsprawniej. Cieszymy się, bo duża w tym nasza zasługa - komentuje dyrektor Madera. – Udaje nam się organizować pracę punktu szczepień dzięki dodatkowemu zaangażowaniu naszych lekarzy i pielęgniarek.

Ze szczepień w USK skorzystali dotychczas seniorzy z grup wiekowych 80 plus i 70 plus, pracownicy systemu ochrony zdrowia i studenci kierunków medycznych, osoby ze wskazanymi schorzeniami, m.in. pacjenci dializowani, nauczyciele - także akademiccy, a w ostatnich dniach – osoby w wieku 60 plus.

Koordynator do spraw szczepień w USK dr Zofia Maj-Twardy podkreśla, że zaplanowane zwiększenie dotychczasowej liczby wykonywanych szczepień będzie uzależnione od dostaw szczepionek przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

– Agencja ustala limity preparatów, jakie możemy zamawiać na dany tydzień, ze wskazaniem dla konkretnych pacjentów – mówi dr Zofia Maj-Twardy. - Zakładamy, że zapowiadane zwiększone dostawy szczepionek do Polski w kwietniu, jak też wprowadzenie nowego preparatu, jakim jest szczepionka Johnson&Johnson, pozwoli nam na realizację naszych planów.

Szpitalny koordynator wyjaśnia, że nadal przy szczepieniach obowiązuje generalna zasada, że dla osób po 70. roku życia przypisane są szczepionki firm Pfizer i Moderna, natomiast osobom po 60 roku życia czy grupom zawodowym, jak nauczyciele czy pracownicy medyczni (z drugiego naboru) – szczepionki AstraZeneca.

Po zwiększeniu liczby szczepionych codziennie osób w USK zmieni się też organizacja szczepień. – Chcemy, żeby w jednym gabinecie pacjent został zakwalifikowany i od razu zaszczepiony - mówi Małgorzata Czukiewska, zastępca koordynatora ds. szczepień przeciwko Covid-19 w USK.

W zależności od liczby chętnych, korzystających z telefonicznej rejestracji na szczepienia, USK jest przygotowany do uruchomienia dodatkowych linii. Obecnie rejestracja odbywa się pod numerami: 77 45 20 511 i 77 45 20 512.

Przypomnijmy, że do rejestracji potrzebne są dane:

  • imię i nazwisko,
  • PESEL
  • numer telefonu komórkowego, na który pacjent będzie otrzymywał powiadomienia w sprawie terminu szczepienia.

Punkt szczepień w USK znajduje się w budynku głównym, na poziomie -1, do którego prowadzi wejście od strony parkingu głównego lub ulicy Górnej.

Droga do punktu jest oznaczona niebieskimi strzałkami z napisem „do punktu szczepień”.

W związku z planowanymi dostawami do Polski dużych partii szczepionek przeciw COVID-19, akcja szczepień ma w najbliższym czasie znacznie przyspieszyć. W tym tygodniu w całym kraju planuje się podać 1 mln dawek. W środę ruszyła rejestracja na szczepienia rocznika 1964.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska