Szczepionka jednodawkowa firmy Johnson & Johnson jest badana przez EMA. Kiedy szczepionka Jannsen zostanie zatwierdzona w Unii Europejskiej?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Szczepionka jednodawkowa firmy Johnson & Johnson jest badana przez EMA. Kiedy szczepionka Jannsen zostanie zatwierdzona w Unii Europejskiej?
Szczepionka jednodawkowa firmy Johnson & Johnson jest badana przez EMA. Kiedy szczepionka Jannsen zostanie zatwierdzona w Unii Europejskiej? Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Szczepionka firmy Johnsson & Johnsson trafiła na badania do EMA. Po zatwierdzeniu dla krajów Unii Europejskiej przez Komisję Europejską będzie mogła być stosowana powszechnie. Wyróżnia ją od pozostałych szczepionek tzw. "jednodawkowość". Pozostałe muszą być stosowane w dwóch dawkach.

Europejska Agencja Leków (EMA) otrzymała we wtorek, 16 lutego 2021 r. wniosek o warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionki Janssen przeciwko COVID-19. EMA przeprowadzi teraz dokładną ocenę naukową w przyspieszonym harmonogramie, na podstawie której wydane zostanie pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie UE.

Notowana na giełdzie w Nowym Jorku firma Johnson & Johnson (NYSE: JNJ) przygotowała jednodawkową szczepionkę przeciwko COVID-19. Po przyznaniu warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu firma musi spełnić określone zobowiązania w określonych ramach czasowych, w tym dostarczyć dodatkowe dane.

Szczepionka firmy Janssen wykorzystuje własną platformę technologiczną AdVac®. Tę samą technologię wykorzystano m.in. do opracowania i produkcji niedawno zatwierdzonej przez Komisję Europejską szczepionki Janssen przeciwko wirusowi Ebola.

Badania kliniczne z udziałem osób dorosłych w wieku powyżej 18 roku życia zostało zaprojektowane w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności badanej szczepionki firmy Janssen w zakresie ochrony przed umiarkowanym i ciężkim przebiegiem choroby COVID-19. Badanie przeprowadzone w ośmiu krajach na trzech kontynentach, jak zapewnia firma, obejmuje zróżnicowaną i szeroką populację.

W całej Europie wciąż istnieje pilna potrzeba wprowadzania na rynek dodatkowych szczepionek przeciwko COVID-19, a nasz wniosek jest znaczącym krokiem w zapewnieniu Unii Europejskiej kolejnej opcji, która pomoże zmniejszyć negatywne skutki pandemii w Europie i na całym świecie - mówi dr Paul Stoffels, wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego i dyrektor ds. naukowych, Johnson & Johnson.

Szczepionka Janssen może być dystrybuowana standardowymi kanałami dystrybucji szczepionek. Jeśli produkt zostanie dopuszczony do obrotu w UE, szacuje się, że utrzyma ona swoje właściwości przez dwa lata przechowywana w temperaturze -20°C, z czego przez co najmniej trzy miesiące może być przechowywana w temperaturze 2-8°C.

Wnioski dotyczące badanej jednodawkowej szczepionki przeciwko COVID-19 złożono w różnych krajach na całym świecie oraz w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Spółka złożyła wniosek o zezwolenie na stosowanie produktu w Stanach Zjednoczonych 4 lutego 2021 r.

Europejska Agencja Leków (EMA) sprawdza w tej chwili szczepionki firm CureVac i Novavax. Obecnie na rynek Unii Europejskiej dopuszczone są trzy preparaty - BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

Szczepionki dla Unii Europejskiej - lista firm

  • BIONTECH-PFIZER - do 600 mln dawek
  • CUREVAC - do 405 mln dawek
  • JOHNSON & JOHNSON - do 400 mln dawek
  • ASTRA ZENECA - do 400 mln dawek
  • SANOFI-GSK - do 300 do mln dawek
  • MODERNA - do 160 mln dawek
  • NOVAVAX - do - 100 + 100 mln dawek
  • VALNEVA - do - 30 + 30 mln dawek
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczepionka jednodawkowa firmy Johnson & Johnson jest badana przez EMA. Kiedy szczepionka Jannsen zostanie zatwierdzona w Unii Europejskiej? - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska