Szczepionka na koronawirusa w listopadzie? Kanadyjczycy wyizolowali SARS-CoV-2. Leczenie stanie się łatwiejsze

d
Laboratorium
Laboratorium Pixabay
Koronawirus SARS-CoV-2 ponownie wyizolowany! O kolejnych postępach w walce z COVID-19 poinformowali kanadyjscy badacze z Uniwersytetu Toronto, Uniwersytetu McMaster i szpitala Sunnybrook. Kilka godzin później podobny sukces ogłosili naukowcy z Ekwadoru. Leczenie koronawirusa może stać się łatwiejsze. Wcześniej wyizolowanie genomów koronawirusa udało się w Chinach i Włoszech. Kanadyjska firma Medicago zapowiedziała, że już w listopadzie może dostarczyć pierwsze szczepionki na koronawirusa. Prezes Bruce Clark oszacował możliwości produkcji na 10 milionów sztuk miesięcznie.

Leczenie koronawirusa łatwiejsze

Sunnybrook Hospital to pierwsza kanadyjska placówka medyczna, w której wykryto chorobę COVID-19, czyli zakażenie koronawirusem. W czwartek popołudniu szpital opublikował komunikat informujący o sukcesie zespołu naukowców. Oświadczenie, cytowane przez Onet, zapewnia, że odtąd leczenie koronawirusa stanie się łatwiejsze. Wynik prac naukowców z Uniwersytetu Toronto i Uniwersytetu McMaster przybliża nas do opracowania testów i szczepionek.

Koronawirus wyizolowany w kilka tygodni

Próbki użyte do prac badaczy zostały pobrane od dwóch pacjentów. Cały proces izolowania genomów trwał kilka tygodni, a na jego prace przeznaczono grant w wysokości 120 tys. dolarów. Wyniki badań kanadyjskich naukowców będą udostępniane innym zespołom pracującym nad koronawirusem SARS-CoV-2.

- Potrzebujemy narzędzi, by walczyć z pandemią - powiedziała dr Samira Mubareka ze szpitala Sunnybrook.

SARS-CoV-2 wyizolowany także w Ekwadorze

Kilka godzin po informacjach płynących z Kanady, swój sukces światu ogłosili badacze z Ekwadoru. W Instytucie Mikrobiologii Uniwersytetu San Francisco w Quito udało się częściowo zsekwencjonować genom koronawirusa SARS-CoV-2. Jako pierwsi genom wirusa wyizolowali Chińczycy, na początku lutego tego roku dołączyli do nich specjaliści z Rzymu. Osiągnięcia naukowców z całego świata przybliżają nas do opracowania leczenia koronawirusa.

Szczepionka na COVID-19 coraz bliżej

Prezes kanadyjskiej firmy Medicago, Bruce Clark zapowiedział, że jego zespół jest gotowy na produkcję szczepionek na koronawirusa w liczbie 10 milionów miesięcznie. Jeśli procedury przebiegną zgodnie z planem, pierwsze lekarstwa będą dostępne w listopadzie 2020 roku. W czwartkowym wywiadzie, cytowanym przez portal defenseone.com, Clark oznajmił, iż Medicago stworzyło szczepionkę zaledwie po 20 dniach od otrzymania genetycznej sekwencji SARS-CoV-2. Obecnie firma oczekuje pozwolenia na rozpoczęcie masowej produkcji szczepionek od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków FDA.

Medicago w pracach nad szczepionkami korzysta w najnowocześniejszych i najszybszych metod, w które 100 milionów dolarów zainwestowały siły zbrojne Stanów Zjednoczonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska