reklama

Szczoteczka soniczna – idealna dla wrażliwych zębów i dziąseł

Materiał informacyjny
Problem z nadwrażliwymi zębami staje się coraz częstszy. Powodem tego stanu rzeczy może być nieprawidłowe szczotkowanie zębów, niezdrowa dieta, a nawet predyspozycje genetyczne. Tę bardzo bolesną dolegliwość da się jednak leczyć. Jak to zrobić? Czego należy unikać, mając wrażliwe zęby i dziąsła? Jaka szczoteczka będzie najlepsza w przypadku takiego problemu? Czy wrażliwe zęby można wybielać?

Przyczyny nadwrażliwości zębów i dziąseł

Osoby cierpiące z powodu nadwrażliwości zębów są zmuszone unikać jedzenia i picia zimnych lub gorących dań i napojów. Z powodu nieznośnego bólu mają też trudności z codziennym szczotkowaniem zębów. Nadwrażliwość zębów zaczyna nam dokuczać, kiedy porowata tkanka zęba nazywana zębiną zostaje odsłonięta. To właśnie w niej znajdują się mikroskopijne kanaliki, które prowadzą do nerwów. Gdy kanaliki zębinowe zostaną odsłonięte w wyniku utraty szkliwa albo cofania się tkanki dziąsła, to nasze nerwy zaczynają mocniej odbierać bodźce, które normalnie nie wywoływałyby dyskomfortu.

Nadwrażliwości zębów może objawiać się podczas jedzenia słodkich i kwaśnych pokarmów (słodyczy, niektórych owoców i warzyw, octu, alkoholu),spożywania zbyt gorących lub zimnych potraw i napojów (herbaty, kawy, lodów) czy dotyku (dotknięcie zęba narzędziem stomatologicznym, szczoteczką lub pokarmem). Nadmierną wrażliwość uzębienia mogą powodować też cofające się dziąsła, które odsłaniają zębinę w okolicy szyjki zęba (choroby dziąseł to jedne z najczęstszych przyczyn tej dolegliwości) czy zgrzytanie zębami uszkadzające po dłuższym czasie szkliwo.

 
Nie możemy też zapominać o tym, jak niekorzystnie na zęby wpływa ich nieprawidłowa pielęgnacja. Nieprawidłowa technika szczotkowania, zbyt mocne i długie szczotkowanie czy korzystanie ze szczoteczki z twardym włóknem może po dłuższym czasie skończyć się nadwrażliwością zębów. Zalecane jest aby niektóre pielęgnacyjne zabiegi stomatologiczne, takie jak skaling, piaskowanie czy wybielanie były wykonywane zgodnie z rekomendacjami specjalistów.

Palenie papierosów wpływa negatywnie zarówno na zęby, jak i dziąsła. Nie dość, że pokrywa nasze uzębienie brzydkim nalotem i jest przyczyną nieświeżego oddechu, to na dodatek sprzyja rozwojowi choróbdziąseł. Palacze często cierpią też z powodu krwawienia dziąseł podczas szczotkowania. Dlatego, aby pozbyć się problemu nadwrażliwych zębów i bolących dziąseł, najlepiej jest jak najszybciej rzucić palenie. Nadwrażliwość niekiedy pojawia się również pomimo należytej pielęgnacji jamy ustnej, ale wtedy jej przyczyną mogą być predyspozycje genetyczne.

Jak radzić sobie z problemem nadwrażliwych zębów i dziąseł?

Podczas walki z nadwrażliwymi zębami najważniejsza jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Zaleca się używanie szczoteczki o miękkich włóknach i delikatne szczotkowanie, co pomaga ograniczyć cofanie się dziąseł. Istotna jest również używana pasta.
Poleca się specjalistyczne produkty do zębów nadwrażliwych zawierające substancje:

  • Działające objawowo (znieczulające) np. azotan potasu,
  • Działające przyczynowo (zamykają kanaliki zębinowe, niedopuszczające do podrażnienia nerwu) np. fluorek cyny, octan strontu, arginina

Składniki past często też wzmacniają szkliwo, zamykają odsłonięte kanaliki, czy chronią zęby przed erozją kwasową. Dobra pasta do wrażliwych zębów potrafi odbudować szkliwo już po 2 tygodniach! Polecane produkty to np. wszystkie z serii Oral-B Professional Gum & Enamel Pro-Repair.

Ważne jest też regularne korzystanie z płynów do płukania jamy ustnej oraz codzienne nitkowanie zębów. Dobrze doczyszczone zęby będą mniej podatne na próchnice i inne choroby jamy ustnej. Nie zapominajmy również o regularnych wizytach u dentysty lub higienistki stomatologicznej w celu usunięcia kamienia nazębnego czy fluoryzowania zębów. Takie zabiegi zwiększają ochronę przed rozwojem ognisk próchnicy oraz zmniejszają objawy nadwrażliwości zębów.

Dowiedz się: Jak mieć zdrowsze i bielsze zęby dzięki pastom do zębów i płynom do płukania ust.
Jednak podczas całego leczenia warto pamiętać, że kluczowe znaczenie ma wybór właściwej szczoteczki do zębów. Najlepsza będzie szczoteczka elektryczna, która jest w stanie lepiej doczyścić zęby niż jej manualny odpowiednik. Dobrym wyborem będą wszystkie szczoteczki soniczne oraz elektryczne wyposażone w tryb delikatnego szczotkowania dla ochrony dziąseł.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę?

Wybór właściwej szczoteczki jest kluczowy podczas walki z nadwrażliwością zębów. Bardzo dobra jest szczoteczka soniczna np. Oral-B Pulsonic Slim Luxe. Takie urządzenie poprawi stan naszych dziąseł (pierwsze zauważalne efekty pojawią się już po 4 tygodniach!). Ten model posiada wydłużoną główkę, która porusza się z prędkością 31 tys. ruchów na minutę, delikatnie usuwając płytkę nazebną i przebarwienia powierzchniowe.

Możemy wybierać spośród 3 trybów pracy – czyszczenia codziennego, delikatnego czyszczenia oraz wybielania. Wbudowany timer poinformuje nas kiedy czas szczotkowania upłynął dla najefektywniejszego czyszczenia. Nowoczesny akumulator litowo-jonowy jest w stanie pracować nawet 14 dni na jednym pełnym naładowaniu.

Jeszcze lepszym wyborem będzie szczoteczka elektryczna z okrągłą główką z ultramiękkim włóknem, która jest specjalnie przystosowana do tego, by chronić dziąsła i zęby np. Oral-B Genius z technologią 3D. Ta szczoteczka posiada wbudowany czujnik siły nacisku, który poinformuje nas, jeśli zbyt mocno będziemy szczotkować zęby i dziąsła. Posiada ona także między innymi: tryb delikatnego czyszczenia i pielęgnacji dziąseł a także technologię Gum Guard, która zapobiega problemom z dziąsłami, łącząc sie z aplikacja Oral-B®, aby okreslić obszary, które szczotkowałeś zbyt mocno i dostarczyć informacji zwrotnych potrzebnych do wypracowania delikatniejszych nawyków w zakresie szczotkowania.

Dowiedz się więcej: Jaka szczoteczka do zębów? Ranking szczoteczek sonicznych Oral-B

Mała okrągła główka, podobna z wyglądu do profesjonalnych narzędzi dentystycznych, otacza każdy ząb, zapewniając doskonałe czyszczenie w porównaniu ze szczoteczkami ręcznymi. Zastosowana technologia 3D nie wymaga wymagającej i trudnej techniki manualnego szczotkowania, jedynie należy ją przyłożyć do powierzchni zęba i po 2-3 sekundach przenieść główkę na kolejny ząb. Oscylacyjno-rotacyjne ruchy (10 500 ruchów na minutę) i pulsacyjne (48 000 ruchów na minutę) same idealnie doczyszczą nasze uzębienie i nie wymagają dodatkowych ruchów szczotkowania manualnego.

Czego unikać przy nadwrażliwości zębów i dziąseł?

Nawet lecząc swoje zęby, nie możemy zapominać o unikaniu czynników, które mogą nasilać nieprzyjemne objawy nadwrażliwości. Utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz stosowanie odpowiedniej techniki szczotkowania zębów mogą być niewystarczające. Dlatego unikajmy sytuacji, kiedy nasze zęby mogą odpowiedzieć przeszywającym, ostrym bólem. Jeśli wiemy, że mamy tendencję do nadwrażliwości, jak najrzadziej sięgajmy po kwaśne napoje i potrawy np. owoce cytrusowe (cytryny, pomarańcze, grapefruity), kwaśne owoce (agrest, wiśnie, porzeczki, jeżyny, truskawki, maliny, kiwi) czy wino. Spożywanie ich w dużych ilościach może wpłynąć niekorzystnie na nasze szkliwo. Kwasy zawarte w tych produktach sprawiają, że dochodzi do rozmiękczenia szkliwa i rozpuszczenia substancji zamykających wierzchnią warstwę kanalików zębowych. Tym sposobem dostęp do nerwów znajdujących się w zębie staje się dużo łatwiejszy. Jeżeli na dodatek zjadany smakołyk jest bardzo zimny (np. owocowy sorbet lub lody) to możemy spodziewać się bardzo silnej reakcji bólowej.

Nie poleca się również jedzenia słodyczy oraz picia słodzonych napojów (np. coli, napojów energetycznych czy gazowanych). Niekorzystne są też nagłe zmiany temperatury np. popijanie zimnych lodów gorącą kawą lub herbatą, a także odwrotna sytuacja, gdy do bardzo gorącego posiłku podajemy zimne napoje. Ogromną szkodę naszym zębom wyrządza palenie papierosów, które również jest przyczyną nadwrażliwości, ze względu na wpływ rozwoju chorób dziąseł i przyzębia.

Wybielanie zębów a problem nadwrażliwości

Każdy z nas marzy o pięknym i białym uśmiechu. Jasne zęby sprawiają, że twarz wygląda młodziej i atrakcyjniej. Z tego powodu wybielanie zębów stało się aż tak popularne. Niestety osoby z nadwrażliwymi zębami często nie mogą sobie pozwolić na tę przyjemność. Silny ból może wywołać nawet napicie się gorącej herbaty, a co dopiero skorzystanie z dość inwazyjnego zabiegu.

Co więc zrobić, jeśli cierpimy z powodu nadwrażliwości? Jeżeli nasze zęby nie są skrajnie wrażliwe, możemy spróbować skorzystać z łagodnych past wybielających dla wrażliwych zębów (np. Oral-B G&E Pro-Repair Delikatne Wybielanie) lub profesjonalnych zabiegów w gabinecie dentystycznym (warto najpierw przeprowadzić skaling i fluoryzację, by dobrze przygotować zęby do wybielania). Niestety, stomatologiczne zabiegi wybielające mogą zaskoczyć nas swoją ceną.

Innym wyjściem z sytuacji jest wybór odpowiedniej szczoteczki elektrycznej, która będzie delikatna dla naszych dziąseł i zębów. W przypadku wyjątkowo krwawiących dziąseł i bolącego uzębienia sięgnijmy po szczoteczkę soniczną posiadającą tryby delikatnego czyszczenia oraz wybielania (np. Oral-B Pulsonic Slim Luxe).


Fot. Szczoteczka soniczna Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200

Takie urządzenie już po kilku tygodniach sprawi, że nasze zęby staną się wyraźnie jaśniejsze, a niektóre przebarwienia powierzchniowe zębów, mogą nawet zniknąć. Może zostać zauważona znacząca mniejsza ilość płytki nazębnej, a codzienny masaż dziąseł wzmocni je i nie będzie wywoływać krwawienia podczas szczotkowania. Szczoteczka soniczna, jeśli jest prawidłowo stosowana, nie wywołuje recesji dziąseł, czyli obniżania się ich linii i odsłaniania korzeni zębów.

Jeżeli chcemy mieć jeszcze jaśniejsze i lepiej doczyszczone zęby możemy zdecydować się na szczoteczkę elektryczną Oral-B Genius. To urządzenie dysponuje prawdziwą mocą wybielania! Tryb wybielania a także specjalna końcówka z kielichem, zainspirowana rozwiązaniem wziętym wprost z gabinetu stomatologicznego, poradzi sobie z przebarwieniami zewnętrznymi zębów.

Jest przy tym również subtelna dla dziąseł, dzięki delikatnemu trybowi pracy oraz małej okrągłej główce z ultramiękkimi włóknami.
Inteligentny system szczotkowania marki Oral-B posiada najnowszą technologię ochrony dziąseł – czujnik siły nacisku, który informuje kiedy użytkownik zastosuje zbyt mocne szczotkowanie zębów i dziąseł, dzięki czemu nie grozi im żadne uszkodzenie. Co więcej, ten model delikatnie wybiela zęby już od pierwszego dnia stosowania, więc będzie doskonałym wyborem, jeśli marzymy o zdrowym i białym uśmiechu.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3