Szczyt NATO. Prof. Piotr Grochmalski: Nowa strategia NATO to powrót do punktu wyjścia

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
- Najważniejsze było przyjęcie przez szczyt nowej koncepcji strategicznej – powiedział polskatimes.pl prof. Piotr Grochmalski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Sztuki Wojennej, komentując zakończony w czwartek szczyt NATO, który odbył się w Madrycie.

– Ten dokument jest określany jako nowy paradygmat w skali ostatnich kilkudziesięciu lat, a więc sytuacji, która nastąpiła po 1991 roku – mówił prof. Grochmalski.

Specjalista przypomniał, że jest to już ósma koncepcja strategiczna w całej historii NATO, z czego cztery powstały za czasów Zimnej Wojny.

– One definiują przestrzeń postrzegania przez NATO zagrożeń, a także wyznaczają instrumenty do przeciwdziałania tym zagrożeniom – wyjaśnił.

Jak zaznaczył, nowa strategia jest „powrotem do punktu wyjścia”.

– Przecież NATO powstało mając na celu zapewnienie bezpieczeństwa wobec groźby agresji ze strony Rosji – powiedział prof. Grochmalski.

Zwiększenie sił szybkiego reagowania

– Istotnym elementem pokazującym determinację i wolę na ile działania NATO są jednoznaczne jest potwierdzenie, że siły szybkiego reagowania wzrosną 7,5 razy z 40 000 do 300 000 – uważa ekspert.

Zdaniem prof. Grochmalskiego, jest to gigantyczny jakościowy skok, bo to są siły dedykowane do różnego rodzaju działań w skali globalnej, nie tylko jako ewentualne szybkie wsparcie dla działań wobec Rosji, ale także Chin, bo ta koncepcja strategiczna po raz pierwszy także dostrzega zagrożenie ze strony Chin i je opisuje.

– Co więcej, dostrzega także niebezpieczeństwo w powiększaniu się czy coraz większym zbliżeniu strategicznym między Rosją a Chinami – zauważył specjalista.

Poparcie dla niepodległej Ukrainy

– Wolą NATO jest istnienie suwerennej niepodległej Ukrainy jako ścisłego elementu porządku międzynarodowego w wymiarze euroatlantyckim, czyli w dokumencie strategicznym – mówił prof. Grochmalski

– Sojusz gwarantuje suwerenne niepodległe istnienie Ukrainy. To jest też bardzo istotne, natomiast ten element związany jest także ze szczególną nobilitacją Wschodniej Flanki NATO i uczynienie z niej kluczowego osiowego problemu przed jakim stoi Pakt Północnoatlantycki – dodał.

Ekspert skomentował także umieszczenie na stałe dowództwa 5. korpusu w Polsce.

– Oczywiście lokalizacja struktur dowódczych 5. korpusu w w Polsce, a konkretnie w Poznaniu, jest oczywistym dowodem na szczególną rolę, jaką pełni nasz kraj – mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczyt NATO. Prof. Piotr Grochmalski: Nowa strategia NATO to powrót do punktu wyjścia - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska