Szef może obniżyć pensję nie tylko w razie epidemii. Prawnik odpowiada

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Ne tylko tarcza antykryzysowa daje możliwość obniżenia zarobków. Pracodawca może w każdym momencie wypowiedzieć pracownikowi warunki pracy i płacy.
Ne tylko tarcza antykryzysowa daje możliwość obniżenia zarobków. Pracodawca może w każdym momencie wypowiedzieć pracownikowi warunki pracy i płacy. Alicja_ from Pixabay
Masz pytania do prawnika? Ślij je na: [email protected] Państwa wątpliwości odpowiada mec. Anna Krenc.

Szef zaproponował mi, z uwagi na epidemię, czasowe obniżenie wynagrodzenia. Jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu chorobowym, więc zastanawiam się, czy muszę podpisać takie porozumienie. W firmie usłyszałam, że jeśli tego nie zrobię, to po powrocie z urlopu macierzyńskiego dostanę wypowiedzenie.

Odpowiada mec. Anna Krenc

W ramach specustawy, zwanej tarczą antykryzysową przedsiębiorca, u którego wystąpił odpowiedni (określony ustawowo) spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, może obniżyć wynagrodzenia pracownikom, którzy objęci są przestojem ekonomicznym, ale pozostają w gotowości do sprawowania obowiązków służbowych (tzw. postojowe).

Chodzi o zatrudnionych, którzy z powodu rządowych obostrzeń, nie mogą wykonywać swojej pracy, m.in. pracowników restauracji, salonów fryzjerskich czy kosmetycznych. Pracodawcy mogą obniżyć im wynagrodzenia nawet o 50 procent, ale - po redukcji pensji - nie może ona wynieść mniej niż krajowe minimalne wynagrodzenie, czyli 2,6 tys. złotych brutto.

Innym rozwiązaniem, na które może się zdecydować pracodawca, jest obniżenie wynagrodzenia o 20 proc. w przypadku zmniejszenia czasu pracy o taką samą wartość. Czas pracy zatrudnionego, po jego redukcji, nie może jednak być niższy niż pół etatu. Obniżenie pensji w ramach tarczy antykryzysowej może nastąpić tylko na podstawie porozumienia między pracodawcą a stroną pracowniczą.

Szef nie może wypowiedzieć warunków pracy i płacy w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika (np. zwolnienia lekarskiego, o które pyta czytelniczka). Takie porozumienie może zostać podpisane dopiero, gdy pracownik wróci do pracy.

Proszę jednak pamiętać, że nie tylko tarcza antykryzysowa daje możliwość obniżenia zarobków. Pracodawca może w każdym momencie wypowiedzieć pracownikowi warunki pracy i płacy. Zawarcie porozumienia jest równoznaczne z ich akceptacją. Odrzucenie może natomiast skutkować wręczeniem wypowiedzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska