Szef może obniżyć pensję nie tylko w razie epidemii. Prawnik odpowiada

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Ne tylko tarcza antykryzysowa daje możliwość obniżenia zarobków. Pracodawca może w każdym momencie wypowiedzieć pracownikowi warunki pracy i płacy.
Ne tylko tarcza antykryzysowa daje możliwość obniżenia zarobków. Pracodawca może w każdym momencie wypowiedzieć pracownikowi warunki pracy i płacy. Alicja_ from Pixabay
Masz pytania do prawnika? Ślij je na: [email protected] Państwa wątpliwości odpowiada mec. Anna Krenc.

Szef zaproponował mi, z uwagi na epidemię, czasowe obniżenie wynagrodzenia. Jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu chorobowym, więc zastanawiam się, czy muszę podpisać takie porozumienie. W firmie usłyszałam, że jeśli tego nie zrobię, to po powrocie z urlopu macierzyńskiego dostanę wypowiedzenie.

Odpowiada mec. Anna Krenc

W ramach specustawy, zwanej tarczą antykryzysową przedsiębiorca, u którego wystąpił odpowiedni (określony ustawowo) spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, może obniżyć wynagrodzenia pracownikom, którzy objęci są przestojem ekonomicznym, ale pozostają w gotowości do sprawowania obowiązków służbowych (tzw. postojowe).

Chodzi o zatrudnionych, którzy z powodu rządowych obostrzeń, nie mogą wykonywać swojej pracy, m.in. pracowników restauracji, salonów fryzjerskich czy kosmetycznych. Pracodawcy mogą obniżyć im wynagrodzenia nawet o 50 procent, ale - po redukcji pensji - nie może ona wynieść mniej niż krajowe minimalne wynagrodzenie, czyli 2,6 tys. złotych brutto.

Innym rozwiązaniem, na które może się zdecydować pracodawca, jest obniżenie wynagrodzenia o 20 proc. w przypadku zmniejszenia czasu pracy o taką samą wartość. Czas pracy zatrudnionego, po jego redukcji, nie może jednak być niższy niż pół etatu. Obniżenie pensji w ramach tarczy antykryzysowej może nastąpić tylko na podstawie porozumienia między pracodawcą a stroną pracowniczą.

Szef nie może wypowiedzieć warunków pracy i płacy w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika (np. zwolnienia lekarskiego, o które pyta czytelniczka). Takie porozumienie może zostać podpisane dopiero, gdy pracownik wróci do pracy.

Proszę jednak pamiętać, że nie tylko tarcza antykryzysowa daje możliwość obniżenia zarobków. Pracodawca może w każdym momencie wypowiedzieć pracownikowi warunki pracy i płacy. Zawarcie porozumienia jest równoznaczne z ich akceptacją. Odrzucenie może natomiast skutkować wręczeniem wypowiedzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska