Szef Pentagonu: Polska jest podporą pomocy wojskowej Zachodu dla Ukrainy. Przesłała broń o wartości 1,7 mld dolarów

OPRAC.:
Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
PAP
PAP
Amerykański minister poinformował, że większa część dyskusji dotyczyła tego, jak długoterminowo wspierać ukraińskie wojsko, między innymi poprzez szkolenia i wzmożenie produkcji przemysłowej.
Amerykański minister poinformował, że większa część dyskusji dotyczyła tego, jak długoterminowo wspierać ukraińskie wojsko, między innymi poprzez szkolenia i wzmożenie produkcji przemysłowej. fot. Adam Jankowski/Polska Press
Polska jest podporą pomocy wojskowej Zachodu dla Ukrainy, a sama wysłała broń o wartości 1,7 mld dolarów - powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin po zdalnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Zapowiedział również nowe dostawy systemów HIMARS. Zasygnalizował, że wkrótce mogą pojawić się problemy z dostępnością pocisków do tego systemu.

- Jestem szczególnie wdzięczny Polsce za służenie jako podpora naszych wysiłków w niesieniu pomocy wojskowej, a także za ofiarowanie sprzętu wojskowego za ponad 1,7 mld dolarów - przekazał Austin w trakcie konferencji prasowej po zakończeniu czwartego spotkania wspierających Ukrainę ministrów obrony z ponad 50 państw.

Dyskusja na temat długoterminowego wsparcia Ukrainy

Amerykański minister poinformował, że większa część dyskusji dotyczyła tego, jak długoterminowo wspierać ukraińskie wojsko, między innymi poprzez szkolenia i wzmożenie produkcji przemysłowej. Zaznaczył też, że kraje takie jak Polska, Czechy i Wielka Brytania "pracują ze swoimi krajowymi bazami przemysłowymi, by znaleźć sposoby na wspieranie Ukrainy jeszcze szybciej".

Kolejne HIMARS-y dla Ukrainy

Austin obiecał również dostarczenie na Ukrainę czterech kolejnych wyrzutni systemów artylerii rakietowej HIMARS. Dotychczas przekazano ich 12. W konferencji prasowej wziął również udział najwyższy rangą amerykański dowódca generał Mark Milley, który przekazał, że Ukraina otrzyma więcej takich systemów. Zaznaczył jednak, że czynnikiem ograniczającym dostawy może być dostępność pocisków.

- Problemem nie są tak bardzo same wyrzutnie, ale problemem stanie się amunicja i tempo jej wykorzystywania. Przyglądamy się temu bardzo, bardzo uważnie każdego dnia i doradzamy sekretarzowi (Austinowi), gdzie poziom tej amunicji stwarza ryzyko dla naszych własnych sił i ich gotowości - przekazał generał Milley. Ocenił, że sytuacja na przestrzeni najbliższych 2-3 miesięcy będzie "OK".

Austin i Milley chwalili sposób wykorzystywania broni przez Ukraińców oraz ich uderzenia w składy amunicji, elementy logistyki i dowodzenia wojsk rosyjskich, co "przyniesie dywidendy w nadchodzących tygodniach". Obaj sugerowali jednocześnie, że Ukraina nie otrzyma pocisków najdłuższego zasięgu do wyrzutni HIMARS - rakiet ATACMS. Według Milley'ego, obecny zasięg dostarczanych rakiet GMLRS - 80 km - jest wystarczający dla Ukraińców. Dodał też, że HIMARS może wystrzelić tylko pojedynczy pocisk ATACMS, a GMLRS sześć.

Austin i Milley nie wykluczają również szkolenia ukraińskich pilotów na amerykańskich myśliwcach F-15 i F-16. Jednak w tej sprawie nie padły konkrety.

Niewielkie postępy Rosji

Odnosząc się do sytuacji na froncie, szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów ocenił, że wojska rosyjskie w ostatnich miesiącach poczyniły jedynie niewielkie postępy, które okupiły dużymi stratami. Dodał też, że "Donbas nie jest jeszcze stracony" oraz zaznaczył, że Rosjanie są nękani nie tylko na linii frontu, ale także na tyłach, między innymi za sprawą "bardzo skutecznej sieci oporu".

- Mamy do czynienia z bardzo, bardzo ciężką wojną na wyniszczenie w Donbasie i o ile nie dojdzie do przełomu po którejkolwiek ze stron - co według naszych analityków nie jest zbyt prawdopodobne w bliskiej przyszłości (...) - prawdopodobnie będziemy mieli taką wojnę na wyniszczenie dopóki obie strony nie dostrzegą alternatywnej drogi wyjścia, być może negocjacji - przekazał generał Milley.

Źródło: PAP, Twitter

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szef Pentagonu: Polska jest podporą pomocy wojskowej Zachodu dla Ukrainy. Przesłała broń o wartości 1,7 mld dolarów - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska