Szermierka. Dobre walki, emocje i nieoczekiwane wyniki

Damian Michalak w finałowym pojedynku z Michałem Rachwalikiem.
Damian Michalak w finałowym pojedynku z Michałem Rachwalikiem. Zbiory organizatora
Pod patronatem Opolskiej Federacji Sportu odbyły się Mistrzostwa Opola w szermierce.

Prawo startu mieli zawodnicy trenujący i mieszkający w Opolu. Rywalizacja odbywała się w pięciu kategoriach wiekowych, a w zawodach startowali zawodnicy z trzech klubów (Start Opole, Piast Gliwice, Publiczne Gimnazjum nr 4 w Opolu) i niezrzeszeni, a mistrzostwa miały charakter międzynarodowy ze względu na start zawodniczki z Niemiec, aktualnie studentki Uniwersytetu Opolskiego.

Jako pierwsi walczyli początkujący szermierze (7-10 lat), wśród których wygrał dosyć niespodziewanie z kompletem pięciu zwycięstw Borys Białowąs, przed Stanisławem Orskim i Franciszkiem Czarkowskim. Pojedynki ich bardziej doświadczonych rówieśników, mających za sobą już debiut w oficjalnych zawodach, rozstrzygnął na swoją korzyść, również z kompletem (sześć) zwycięstw Tymon Zarek. Kolejne miejsca na podium opanowali bracia: Wojciech Matyszok zajął drugie miejsce (5 zwycięstw), a trzecie Bartosz Matyszok.

W kategorii młodzików zwyciężyła Patrycja Pelon (jedna porażka), przed Sonią Rup i Zuzanną Zarek, które miały taką samą ilość zwycięstw, ale Rup była lepsza kilkom pojedynczymi trafieniami. W kategorii juniorów młodszych mistrzem została Oliwia Jaworska po zwycięstwie w finale nad Jeremim Świątkiem 5:3. Trzecie miejsce zajął Nikodem Kocełuch.

Najstarsi zawodnicy walczyli w klasie otwartej - od 16 do 36 lat. Tutaj walki były najciekawsze, a rywalizacja o tytuł mistrzowski toczyła się pomiędzy opolaninem Damianem Michalakiem (Piast Gliwice) i przedstawicielem gospodarzy Michałem Rachwalikiem. Michalak wygrał wszystkie walki grupowe oraz pucharowe i awansował do finału, w którym zmierzył się z Rachwalikiem (przegrał jedną walkę z Michalakiem we wstępnej fazie zawodów). Obaj szermierze potraktowali pojedynek bardzo ambicjonalnie, wszak obaj są wychowankami trenera Czesława Wojciechowskiego.

Do stanu 9:8 prowadził jednym-dwoma trafieniami Rachwalik. Potem jednak zaatakował Michalak i to on zdobył tytuł mistrza Opola w tej kategorii, wygrywając pojedynek minimalną przewagą (15:12). W walce o trzecie miejsce Grzegorz Guenther (powrót tego zawodnika do Startu Opole) zwyciężył po zaciętej walce 15:11 Dariusza Sławka.