Szermierka. Radosław Zawrotniak zdobył brąz mistrzostw Europy w Lipsku

Radosław Zawrotniak
Radosław Zawrotniak fot. Archiwum
Rośnie medalowa kolekcja polskich szpadzistów. Wturnieju indywidualnym szpadzistów Polak szedł jak burza i uległ dopiero w półfinale. Na tym etapie przegrał z Francuzem Jeanem-Michelem Lucenayem 11:15.

Brązowy medal ME to życiowy sukces Zawrotniaka. Jest pierwszym indywidualnym osiągnięciem w karierze 28-letniego reprezentanta AZS-u AWF Kraków, który był 6. w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

Podczas azjatyckich igrzysk Zawrotniak zdobył srebrny medal w drużynie. Wczoraj w drodze do czołowej czwórki turnieju nasz zawodnik pokonał kolejno Litwina Tomasa Krasikovasa 15:6, Niemca Christopha Kneipa 13:12, Portugalczyka Pedro Arede 15:10 oraz Włocha Alfredo Rotę 15:13.

Wcześniej z zawodami pożegnało się trzech innych Polaków: Robert Andrzejuk (AZS AWF Wrocław) został sklasyfikowany na 20. pozycji, Krzysztof Mikołajczak (Legia Warszawa) - 29., a Tomasz Motyka (AZS AWF Wrocław) - 49.

Zawrotniak jako drugi z Polaków stanął na podium w Lipsku. W niedzielę srebro w rywalizacji szpadzistek wywalczyła Magdalena Piekarska. W finale zawodniczka AZS-u AWF Warszawa przegrała z Niemką Imke Duplitzer 10:15.

Niestety, medalu nie zdobyła Aleksandra Socha (AZS AWF Warszawa). Wczoraj w ćwierćfinale turnieju indywidualnego szablistek Polka przegrała z Rosjanką Swietłaną Kormilicyną 12:15 i została sklasyfikowana na 7. miejscu.

Socha to mistrzyni Europy z 2004 roku. Wczoraj w 1/32 finału miała "wolny los", w następnej rundzie pokonała Niemkę Stefanię Kubissę 15:13, a w 1/8 finału zwyciężyła Ukrainkę Ołhę Żownir 15:12.

Pozostałe reprezentantki Polski odpadły w 1/16 finału. Bogna Jóźwiak zajęła 19. miejsce, Katarzyna Kędziora została sklasyfikowana na 21. pozycji, a Irena Więckowska (wszystkie AZS Poznań) była 27.

Po sukcesie Zawrotniaka łącznie w historii występów w ME polscy szermierze zdobyli 67 medali. Na ten dorobek składa się 15 złotych, 19 srebrnych i 33 brązowe (indywidualnie - 37 medali: 9 złotych, 7 srebrnych i 21 brązowych; drużynowo - 30: 6-12-12).