Szermierka. Walki najmłodszych były ekscytujące

Na opolskiej planszy młodzi zawodnicy stoczyli wiele widowiskowych walk. Najlepiej z opolan wypadła Patrycja Pelon. Klubowe
Młodzi zawodnicy z całej Polski po raz dziewiąty walczyli o Puchar Opola w szpadzie. Gospodarze wypadli na miarę możliwości.

Na starcie stanęło 123 uczestników podzielonych na trzy kategorie wiekowe. Turniej wyróżnia się od innych tym, że chłopcy i dziewczęta walczą razem, ale klasyfikacja końcowa jest prowadzona oddzielnie. Po zawodach okazało się, że w „generalce” w najmłodszej grupie zdecydowanie górą były dziewczynki, a w najstarszej dominowali chłopcy.

Taki sposób rozgrywania zawodów jest emocjonujący do końca, bowiem o swoim miejscu zawodnicy dowiadują się dopiero przy wywołaniu na podium. Tak było na przykład w kategorii młodzików, w której pierwsze miejsce zajęła zawodniczka sklasyfikowana w klasyfikacji generalnej dopiero na 7. miejscu, wyprzedzona przez sześciu chłopców.

Na tle rywali gospodarze wypadli na miarę oczekiwań. Wśród zuchów (8-9 lat) wygrali co prawda Magdalena Ratyna (Muszkieter Gliwice) i Seweryn Gusta (Piast Gliwice), ale zawodnicy Startu Opole zajęli miejsca tuż za podium. Tymon Zarek był piąty, a Bartosz Matyszok - szósty. Pozostali opolanie to debiutanci: Martyna Kawulok - 11. miejsce, Karolina Malec - 12., Stanisław Orski - 14.

W kategorii dzieci (10-11 lat) zwyciężyła nasza faworytka zawodów ze Startu - Patrycja Pelon i Hubert Klughardt (Olimp Lubin). Miejsca innych opolan: 7. Jeremi Sławek, 8. Sonia Rup, 26. Tadeusz Leśniak, 28. Wojciech Matyszok. W najstarszej kategorii młodzików (12-13 lat) triumfowali: Zofia Piejak (Trójka Radlin) i Kacper Morek (Szpada Wadowice). Dwóch opolan awansowało do finałowych ósemek: Oliwia Jaworska zajęła 7. miejsce, a Dariusz Konieczny - ósme. Karolina Majewska była 13., Zuzanna Zarek - 17., a Adam Piech - 22.