Szerokopasmowa sieć internetowa dla 50 tysięcy gospodarstw domowych powstaje na Opolszczyźnie

Edyta Hanszke
Szerokopasmowa sieć internetowa dla 50 tysięcy gospodarstw domowych powstaje na Opolszczyźnie Przy budowie sieci Grupa Multiplay korzysta z dotacji unijnych.
Szerokopasmowa sieć internetowa dla 50 tysięcy gospodarstw domowych powstaje na Opolszczyźnie Przy budowie sieci Grupa Multiplay korzysta z dotacji unijnych. archiwum grupa multiplay
2500 kilometrów sieci światłowodowej buduje w województwie opolskim Grupa Multiplay dzięki pozyskanym pieniądzom unijnym.

Sieć światłowodowa umożliwia szybkie przesyłanie danych przez internet, niezależnie od warunków pogodowych, na znaczne odległości. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z ub.r., na transmisję z prędkością powyżej 30 Mb/s pozwala tylko 4 proc. aktywnych łączy w Polsce. Zgodnie z założeniami polskiego rządu, do 2020 r. wszyscy Polacy mają mieć możliwość korzystania z szerokopasmowego internetu (o prędkości co najmniej 30 Mb/s.)

Żeby tak było, przy wsparciu unijnych pieniędzy w całym kraju budowane są sieci internetowe. Na Opolszczyźnie z dotacji korzysta m.in. Grupa Multiplay, która realizuje duży projekt budowy sieci o łącznej długości  2500 km w 19 gminach, m.in. Kluczborku, Oleśnie, Domaszowicach, Popielowie, Jemielnicy, Strzelcach Opolskich, Wołczynie i Komprachcicach. W jej zasięgu znajdzie się blisko 50 tysięcy gospodarstw domowych. Będą one mogły odpłatnie korzystać z dostępu do  szybkiego internetu. - Rosnąca konkurencja w tym obszarze sprawia, że ceny usług spadają, a firmy oferują wiele promocji - podkreśla Andrzej Owczarek, członek zarządu Grupy Multiplay.

Ponad 130 km światłowodów wchodząca w skład Grupy Multiplay firma G-Net położyła już w gminie Komprachcice. Kosztowało to ponad 3 mln zł, z czego ponad 2 mln zł firma otrzymała jako dotację unijną. Dzięki temu ponad 3 tysiące gospodarstw domowych w gminie ma dostęp do szybkiego internetu.

W skład Grupy Multiplay wchodzą spółki: G-Net, Czarnet, Citymedia NET, Ekspresowa Komunikacja Cyfrowa i GAJA. Świadczą one usługi internetu, telefonii i telewizji w technologii światłowodowej na terenie województw śląskiego i opolskiego. Zatrudniają około 130 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska