Szerszeń-morderca już w USA. Jego jad może nawet uśmiercić człowieka. Czy szerszenie azjatyckie zagrażają również Polsce?

js
Szerszeń azjatycki coraz bliżej Polski!
Szerszeń azjatycki coraz bliżej Polski! 123rf
Szerszeń-morderca, czyli szerszeń azjatycki, pojawił się już w Stanach Zjednoczonych. Amerykański departament rolnictwa apeluje o ostrożność. Jest się czego bać, szerszenie są duże i mają trujący jad – według niektórych doniesień jad szerszenia może zabić dorosłego człowieka. Szerszenia azjatyckie grasują już w niemieckiej Hesji. Czy pojawią się także w Polsce?

Szerszenie azjatyckie – groźne dla człowieka

Jak informuje CNN, pszczelarze z Waszyngtonu donoszą o niepokojącym zjawisku. Znajdują oni martwe pszczoły z oderwanymi głowami. Najprawdopodobniej za ich śmierć odpowiadają szerszenie azjatyckie – agresywne owady mogące osiągać długość do 5 cm (rozpiętość ich skrzydeł sięga 8 cm). Kilkadziesiąt szerszeni jest w stanie wybić kilkudziesięciotysięczny rój pszczół dosłownie w kilka godzin. Dlaczego atakują pszczoły? Potrzebują ich larw i miodu. Jak przypuszczają specjaliści z Uniwersytetu Stanowego, szerszenie azjatyckie do Stanów Zjednoczonych trafiły najprawdopodobniej na statkach transportowych. Teraz zaczynają atakować, ponieważ wybudziły się z okresu hibernacji.

Ekspert z Uniwersytetu Stanowego Seth Truscott donosi, że szerszenie mogą być niebezpieczne dla ludzi:

Ich ukąszenia są bardzo bolesne i zawierają potężną neurotoksynę. Wielokrotne użądlenie przez nie może skończyć się śmiercią, nawet jeśli nie jesteśmy uczuleni.

Szerszenie azjatyckie są już w Europie

Rok temu donosiliśmy, że szerszenie azjatyckie (Vespa velutina) pojawiły się już w niemieckiej Hesji. Jak podaje portal „Teraz środowisko”, owad rokrocznie powiększa swój zasięg o ok. 100 km. Wcześniej bytował we Francji, gdzie rozszerzał ekspansję od kilkunastu lat.

Warto jednak podkreślić, że w Polsce jeszcze nie stwierdzono przypadku bytowania szerszeni azjatyckich. Jak tłumaczy dr Przemysław Zięba, członek Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego, być może nigdy to nie nastąpi:

Nie wiemy, czy [szerszeń - red.] jest w stanie osiedlić się na naszych terenach, czy jest w stanie się rozmnażać, założyć trwałe populacje. Mimo wszystko to nie jest takie proste. W Niemczech, ale również we Francji i Włoszech osiedlił się inwazyjny gatunek termita wschodniego Reticulitermes flavipes, ale do Polski nie zawędrował, pomimo wysokiej inwazyjności. Nasz rodzimy gatunek szerszenia Vespa crabro jest bardzo silną populacją i nie wiadomo, czy nie podejmie swoistej walki z nowym gatunkiem. Na razie wiemy zbyt mało, żeby wyciągać jakiekolwiek wnioski.

Jak poradzić sobie z szerszeniem azjatyckim?

Francuzi przeprowadzają liczne badania, które mają na celu ograniczanie ekspansji szerszeni azjatyckich:

  1. Jedną z najbardziej efektywnych i jednocześnie najprostszych metod redukowania populacji szerszenia azjatyckiego jest niszczenie ich gniazd przez środki owadobójcze.
  2. Szerszenie azjatyckie mają swoich naturalnych wrogów. Jedzą je: trzmielojad, sikora i kura gołoszyja.
  3. Z szerszeniami dobrze radzą sobie też pasożyty muchówki oraz nicienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska