Sześciu kapłanów diecezji opolskiej molestowało dzieci. Bp Andrzej Czaja: Jesteśmy pełni bólu, zawstydzeni i bezradni wobec krzywdy

  • Nowa Trybuna Opolska

Krzysztof Ogiolda

Dotąd uznano i orzeczono winę sześciu kapłanów diecezji opolskiej, którzy dopuścili się co najmniej raz aktu wykorzystania seksualnego wobec osoby małoletniej – napisał biskup opolski w liście pasterskim „Wierzę w moc modlitwy różańcowej”, który zostanie odczytany w diecezji podczas niedzielnych mszy świętych.
Dotąd uznano i orzeczono winę sześciu kapłanów diecezji opolskiej, którzy dopuścili się co najmniej raz aktu wykorzystania seksualnego wobec osoby małoletniej – napisał biskup opolski w liście pasterskim.
 pixabay.com

Drodzy Diecezjanie – pisze biskup opolski - niestety, muszę też z bólem i przykrością wyznać, że także w szeregach duchowieństwa Kościoła Opolskiego znaleźli się kapłani, którzy się sprzeniewierzyli swemu powołaniu(...) Jesteśmy pełni bólu, zawstydzeni i bezradni wobec krzywdy, która już się dokonała i której nie da się naprawić. Wołamy do Boga o zmiłowanie i szczególne błogosławieństwo i opiekę Bożą dla wszystkich cierpiących z naszego powodu. Przepraszamy Was i prosimy o wybaczenie nam ciężkich grzechów naszych!

Jak informuje biskup Czaja, dotąd uznano i orzeczono winę sześciu kapłanów diecezji opolskiej, którzy dopuścili się co najmniej raz aktu wykorzystania seksualnego wobec osoby małoletniej. Według prawa karnego chodzi o osobę do 15. roku życia włącznie, a według prawa kościelnego do 18. roku życia.

- Trzech z naszych kapłanów usłyszało już definitywny wyrok. Jeden został wydalony ze stanu duchownego i toczy się jego proces w sądzie państwowym, dwóch zostało skazanych prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności, jeden w zawieszeniu, a drugi odbywa karę w więzieniu. Wyrok czwartego nie jest jeszcze prawomocny – czytamy w liście. - W stosunku do tych trzech toczy się postępowanie zarządzone przez Kongregację Nauki Wiary. W odniesieniu do dwóch innych orzeczono przedawnienie winy, ale Kongregacja nałożyła pokutę, bo – jak pisze papież Franciszek – „rany się nie przedawniają”. Jednego z oskarżonych księży Kongregacja uznała za niewinnego.

Jak przyznaje biskup opolski, w ostatnim czasie diecezja przyjęła jeszcze trzy inne doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez kapłana diecezji opolskiej.
- Kończymy już postępowanie wstępne i przekażemy sprawę do prokuratury i do Kongregacji. Mamy więc dziesięć zgłoszeń, przy czym sześciu kapłanów już uznano za sprawców potwornego przestępstwa; jeden został uznany winnym przed rozpoczęciem mojej posługi biskupiej. Ofiar jest niestety więcej. Zostało skrzywdzonych i na całe życie okaleczonych co najmniej dziewięć osób. Ich cierpienie i ból, to co przeżywają i z czym się zmagają trudno sobie wyobrazić i nie sposób opisać. Doświadczyłem tego w niejednej rozmowie i mam tego świadomość. Dlatego w sytuacji zgłoszenia możliwości popełnienia przestępstwa nie może być innej opcji, jak zero tolerancji dla przestępcy i pełne wsparcie dla ofiary i najbliższej rodziny. Mam na myśli fachową pomoc psychologiczną i duchową oraz prawną – napisał bp Czaja.

Biskup opolski zaapelował do mieszkańców diecezji opolskiej, by nie przemilczali faktów molestowania nieletnich, ale wszystkie zgłaszali do działającego w Kurii Diecezjalnej pełnomocnika, ks. Sylwestra Pruskiego. Po zakończeniu wstępnego postępowania zostanie powiadomiona watykańska kongregacja i organy ścigania. Poinformował także, iż w trosce o coraz lepszą ochronę i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest obecnie przygotowywany program prewencji dla całej metropolii górnośląskiej.

- Wszystkich kapłanów zapraszam już dziś do udziału w nabożeństwie pokutnym przed Uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W kościele seminaryjnym, w piątek 23 listopada br., chcemy razem, w jedności całego prezbiterium, podjąć dzieło pokuty i przebłagania Boga za nasze grzechy – pisze biskup Czaja.

- Drodzy Diecezjanie kontynuuje - bardzo ubolewam nad złem i brudem, które ujawniają się w naszych szeregach i które na różne sposoby Was ranią. Wiem, że nie jest łatwo w takich chwilach nas kochać i darzyć pełnym zaufaniem. Mam jednak nadzieję, że tym bardziej otoczycie nas modlitwą i życzliwością. Bardzo Was o to proszę. Jesteśmy przecież z Was wzięci i Wam dani na drogę zbawienia. Bardzo potrzebujemy Waszej modlitwy i wielorakiego wsparcia w dziele nawrócenia i odnowy na rzecz świętego życia i posługiwania.

OPOLSKIE INFO - 5.10.2018

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.10.2018, 15:00

ksiądz Oko mówił, że pedofilia wśród kleru jest bardzo mała - na poparcie swych słów przedstawił dane - na 6000 skazanych za pedofilię w ciągu ostatnich 10 lat było tylko 27 księży - to tylko 0,45 promila Wygląda to dobrze, dopóki nie obliczymy, że 27/6000 to 0,45 PROCENTA a nie promila, i dodatkowo nie policzymy jaki jest odsetek księży wśród pozostałych mężczyzn - 15 milionów mężczyzn i 30 tysięcy księży - to zaledwie 0,2%. Tak więc ta mała grupa "przewodników duchowych", która rości sobie prawo do pouczania innych i mówienia co jest moralne, a co nie - generuje ponad 2-krotnie więcej przypadków pedofilii. Zadziwia mnie też taktyka sporej części katolików, którzy uważają że pedofilia w innych środowiskach w "cudowny sposób" neutralizuje pedofilię wśród księży

10.10.2018, 07:36

Ile procent uprawia ten proceder?

10.10.2018, 00:46

W którym to kraju wpadli na pomysł bezwarunkowo kastracji dla pedofilów? Jestem jak najbardziej za. A później łby poupierdalać skurwysynom.

09.10.2018, 09:54

A to dlatego że jedyne co potrafi to wypisywać tutaj na tego i tylko tego księdza bzdury. Zawsze te same teksty bez pokrycia faktami.

08.10.2018, 21:23

Z danych statystycznych wynika, że liczba katolickich księży pedofilów, to 7-8 procent ogółu. Czyli nie 6, a około 60.

08.10.2018, 18:19

Tonący brzytwy się chwyta . Parzcie się pod patronatem , ale za własne pieniądze . W innych grupach społecznych też są bestie , ale nikt nauczyciela w ramach kary nie przenosi do innej szkoły!!

08.10.2018, 10:34

Szukajcie na FB: KZ + NSZZ + SOLIDARNOSC + ORGANISTOW + 11 opuszczając "+" miedzy wyrazami

08.10.2018, 09:33

A chodzisz do kościoła że kłapiesz? Pajacu w każdej grupie społecznej są zboczeńcy, pijacy itd. ale twoja mała główka tego nie pojmuje tylko szczuje.

08.10.2018, 09:12

Kościół to samo zło. Pedofilia, wyzysk, a społeczeństwo dalej lgnie do tych zwyrodnialców. Molestują dzieci, edukację rujnują poprzez swoje sługi z PiSu. Miliardy na kościół z budżetu państwa idzie do kościoła. A lud dalej chrzci, do komunii posyła swoje pociechy. A ci tylko kasa. Nawet za miejsce na cmentarzu każą sobie płacić.

08.10.2018, 09:12

Kościół to samo zło. Pedofilia, wyzysk, a społeczeństwo dalej lgnie do tych zwyrodnialców. Molestują dzieci, edukację rujnują poprzez swoje sługi z PiSu. Miliardy na kościół z budżetu państwa idzie do kościoła. A lud dalej chrzci, do komunii posyła swoje pociechy. A ci tylko kasa. Nawet za miejsce na cmentarzu każą sobie płacić.

08.10.2018, 08:51

Mało brakowało a był bym ministrantem,ale ksiądz powiedział że nie jestem w jego
typie uff

08.10.2018, 01:23

o tych innych. Ty myślisz, że cwelebrytki nie idą do łóżka z własnej woli. Idą a później, że są molestowane. Żadna nie mówi, że trzasnęła drzwiami lub buca w gębę. O takim przypadku nie słyszałam

08.10.2018, 01:18

Ekscytowanie tym na forum nic nie da. Trochę cywilnej odwagi.

08.10.2018, 01:15

za sędziów. Za niemca też była odpowiedzialność zbiorowa. A dorosła dziwa, która włazi księdzu do łóżka to dno dna. Sama widziałam 20-letnią lobzdrę, która łaziła za księdzem. Pośmiewisko z siebie robiła.

08.10.2018, 01:10

Znajdź sobie "ranking" pedofilskich zawodów. Nadal napuszczajcie Pontony do szkół, mówcie 13 latkom, że ich rówieśniczki już dawno rozpoczęły współżycie, pozwólcie falalalom poniżać dzieci. Jak 15 latka nie wie, że jest molestowana i co robi to już rady na takie ogłupienie nie ma. Nikt nie odpowiada za głupotę innych ludzi. Parafianie takich księży powinni pozbawić dochodu, to i biskupom rozum wrócił bardzo szybko.Fałszywe oskarżenia, czyli chlapanie błotem też powinno kończyć się wyrokiem.

07.10.2018, 23:47

...

07.10.2018, 21:50

Nie sądzę,
żeby to była jakaś nagonka.
To jest samooczyszczenie się.
Rachunek Sumienia
i Żal za Grzechy
Kościoła Katolickiego na świecie.

07.10.2018, 20:41

Ksieza stanowia 0.01 % wsrod wszystkich pedofilow, a ty interesujesz sie tylko nimi. Co z reszta? Tez bedziesz ich hipokryto kastrowal, pietnowal i mordowal?

07.10.2018, 20:39

Ksieza stanowia 0.01 % wsrod wszystkich pedofilow, a ty interesujesz sie tylko nimi. Co z reszta? Tez bedziesz ich hipokryto kastrowal, pietnowal i mordowal?

07.10.2018, 20:36

Ksieza stanowia 0.01 % wsrod wszystkich pedofilow, a ty interesujesz sie tylko nimi. Co z reszta? Tez bedziesz ich hipokryto kastrowal, pietnowal i mordowal?

07.10.2018, 20:34

Ksieza stanowia 0.01 % wsrod wszystkich pedofilow, a ty interesujesz sie tylko nimi. Co z reszta? Tez bedziesz ich hipokryto kastrowal, pietnowal i mordowal?

07.10.2018, 20:31

6 złapano a reszta na wolność

07.10.2018, 20:30

Wiekszosc biskupow w Episkopacie "Polskim" sa to ZYDZI.

07.10.2018, 20:28

Winni powinni siedziec zarowno pedofile LGBTQ , jak i pedofile rabini, pedofile islamskie i pedofile ksieza. Ksieza pedofile stanowia 1 promil wsrod pedofilow, czyli 0 01%.

07.10.2018, 20:23

BO PASZKWILE I NAGONKI sa tylko na katolikow. Scenariusz do paszkwilu SmaZYDowskiego nasmarowal ewangelik. Widac biedak u siebie wlasnego smrodu nie czuje.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3