Do konkursu, organizowanego przez Siemensa, przystąpiły dwie grupy z miejscowego liceum ogólnokształcącego. Jedna przygotowała film w języku angielskim, druga w niemieckim.
- Postanowiliśmy pokazać, co mogą robić ludzie młodzi w małym miasteczku, jakim jest Zawadzkie - mówi Łukasz Kaczanowski z grupy anglojęzycznej.
W filmie pod tytułem "Graffiti culture in Zawadzkie" opowiedzieli o kulturze graffiti, hip-hopie, skateboardzie i break-dance. Dziewczyny pisały teksty, a chłopcy robili zdjęcia, kręcili filmy cyfrową kamerą i montowali wszystko w całość.
- Przeprowadziliśmy wywiady wśród uczniów szkoły ze zwolennikami i przeciwnikami nowych trendów. Więcej osób było "za" - wspomina Anna Kozioł.
Pracowali nad filmem trzy miesiące. Jury, w którym była też polska reprezentantka, Alicja Bachleda-Curuś, przyznało tej grupie V miejsce i pieniądze (około 600 euro).
- Wydamy je na przygotowanie kolejnej prezentacji do konkursu w tym roku - mówią zadowoleni z sukcesu licealiści. - Choć chyba nie wszyscy będziemy mogli go kontynuować, niektórzy z nas są w czwartej klasie i czeka ich matura - zaznacza jedna z uczennic.
Druga grupa z Zawadzkiego przygotowała prezentację w języku niemieckim. Wybrali temat: uczeń nauczycielem.
- Przeprowadziliśmy wywiady z dyrektorem naszej szkoły, prof. Joachimem Szulcem i historykiem Arkadiuszem Baronem - relacjonują. Za tło do nagrywania rozmów posłużyło im szkolne muzeum. Niestety, nie znaleźli się w pierwszej dziesiątce laureatów. Dziś wiedzą, jakie drobne korekty mogliby wprowadzić do prezentacji, by uczynić ją ciekawszą.
W konkursie Siemensa "Join Multimedia" udział wzięło 110 szkół z całej Europy. Licealiści z Zawadzkiego uczestniczyli w nim po raz pierwszy.
Grupę angielskojęzyczną prowadził Roman Szczerbaty, niemieckojęzyczną Danuta Schmidt-Winnicka. W sprawach technicznych pomagał uczniom Zdzisław Żuchowski.
Uczniowie, którzy przygotowali nagrodzoną prezentację: Bartosz Cisiński, Piotr Henel, Łukasz Kaczanowski, Anna Kozioł, Magdalena Laburda, Irena Jochemczyk.