Szewc, który został filozofem. Naukowcy z Nysy zapraszają na konferencję o niezwykłym dorobku śląskiego filozofa

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Archiwum
Urodził się w małej wiosce, pracował jako szewc, ale natchniony własnymi wizjami opracował ciekawą filozofię i zainspirował nią następne pokolenia. Jacob Boheme będzie tematem konferencji naukowej w Nysie.

Jacob Boheme (1575 – 1624) był niewykształconym szewcem z Görlitz, ale gorąco chciał poznać prawdę i sam studiował zarówno Biblię, jak i pisma Paracelsiusa, a nawet żydowską Kabałę. Jako dorosły mężczyzna przeżył dwie wizje, które pchnęły go do zapisywania swoich rozważań filozoficznych. Był za nie prześladowany przez władze Görlitz, wyjechał, przez pewien czas mieszkał na Śląsku.

Jego filozofia już za życia Jacobe Boheme zyskała duże grono uczniów, powielających jest pisma. Jego rozważania filozoficzne wywarły duży wpływ na niemieckich filozofów, w tym na Hegla, a potem także na XIX wiecznych romantyków, między innymi na Adama Mickiewicza.

W czwartek i piątek 16 – 17 listopada w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa, poświęcona dorobkowi Jacobe Boheme i jego wpływowi na czasy nowożytne. Wykładów polskich i niemieckich badaczy o filozofie można posłuchać między innymi w sali senatu uczelni, przy ul. Armii Krajowej 7.

Na zakończenie konferencji w piątek o 17.40 jej uczestnicy zobaczą film o Jacobe Boheme w reżyserii Łukasza Chwałko.

W czwartek 17 listopada o godzinie 17.30 w Muzeum Powiatowym w Nysie przy ul. Biskupa Jarosława 11 otwarta zostanie wystawa poświęcona filozofowi. O 18 wydarzeniem towarzyszącym konferencji będzie koncert pieśni Angelusa Silesiusa w wykonaniu lutnisty Franka Pschilchholza i sopranistki Marii Skiby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska