Szklarnia ogrodowa i tunel foliowy – jak o nie zadbać przed zimą. Zobacz, co trzeba zrobić

Katarzyna Józefowicz
Jeśli chcemy, żeby szklarnia lub tunel służyły przez lata i rosły w nich zdrowe rośliny, przez zimą trzeba wykonać kilka prac.
Jeśli chcemy, żeby szklarnia lub tunel służyły przez lata i rosły w nich zdrowe rośliny, przez zimą trzeba wykonać kilka prac. Daniel Sjostrand (pixabay.com)
Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy zaoszczędzi nam wiosną sporo pracy i pozwoli łatwiej rozpocząć nowy sezon. Jesienią należy jednak zadbać nie tylko o rośliny i ogrodowe narzędzia, ale też o szklarnie i tunele, w przeciwnym razie wiosną mogą nas czekać przykre niespodzianki, a nawet niespodziewane wydatki (np. zakup nowej folii).

Spis treści

Zadbaj o tunel foliowy

Jeśli posiadamy w ogrodzie tunel foliowy, nie powinniśmy pozostawiać pokrycia z folii na zimę. Wprawdzie w specjalistycznych gospodarstwach ogrodniczych spotyka się całoroczne tunele foliowe, ale ich konstrukcja oraz pokrycie są tak skonstruowane, że osłony mogą bez przeszkód pozostać na zewnątrz przez cały rok.

W przydomowych ogrodach takie tunele zwykle nie są potrzebne i choć w sprzedaży można znaleźć wielosezonowe folie, które są mocne, grube i trwałe a także odporne na mróz i promienie UV, lepiej nie pozostawić ich na zimę w ogrodzie. Co prawda producenci tego rodzaju folii zapewniają, że nie są im straszne mrozy czy słońce, pamiętajmy jednak, że każda folia w trudnych warunkach zużywa się szybciej.
Jeśli nie chcemy zbyt często wymieniać folii, po zakończeniu sezonu dokładnie ją:

  1. umyjmy (najlepiej wodą z dodatkiem ogrodniczego mydła potasowego),
  2. po osuszeniu zdejmijmy z konstrukcji,
  3. zrolujmy (składanie może powodować popękanie lub osłabienie foli w miejscu zgięć),
  4. przechowajmy przez zimę w suchym, ciemnym pomieszczeniu, zabezpieczonym przed mrozem.

Dzięki temu może się okazać, że folia przewidziana na 4 sezony, posłuży nam znacznie dłużej.

Tunel foliowy - o czym jeszcze pamiętać

Przed demontażem folii warto też wykonać odkażanie tunelu aktualnie polecanym do tego celu preparatem (o środek należy pytać sprzedawcę lub doradcę w sklepie ogrodniczym).
Po zdjęciu folii z tunelu, powinniśmy też starannie uprzątnąć wszystkie resztki roślinne, pozostałe po zbiorach (w nich najchętniej zimują formy przetrwalnikowe chorób i szkodników), gdyż w kolejnym sezonie mogą stać się źródłem zakażenia upraw. Następnie glebę należy nawieźć nawozem organicznym i przekopać. W zależności od rodzaju przyszłych upraw, do nawożenia możemy wykorzystać obornik (rośliny żarłoczne, lubiące glebę w I roku po oborniku) lub kompost (wszystkie rośliny).

Jeśli w ogrodzie pozostawiamy na zimę konstrukcję tunelu, powinniśmy ją przejrzeć, naprawić ewentualne uszkodzenia, a w razie konieczności zabezpieczyć dodatkowo przed korozją.

Jesienią i zimą również można cieszyć się warzywami z ogrodu. Zobacz, co wtedy można zbierać. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Warzywa z ogrodu przez cały rok? To możliwe! Zobacz, co zbie...

Szklarnia ogrodowa – co zrobić przed zimą

Nie mniej pracy będzie nas czekać w szklarni, którą również należy w odpowiedni sposób przygotować do zimy. Przede wszystkim należy starannie usunąć z niej wszystkie resztki roślinne, pozostałe po zbiorze i uprawie roślin, a następnie całą szklarnie umyć wodą z dodatkiem detergentu lub mydła potasowego wewnątrz i na zewnątrz. Jest to ważne, gdyż na wewnętrznej stronie szyb mogą gromadzić się patogeny oraz szkodniki, natomiast zewnętrzna strona może być zanieczyszczona np. resztkami cieniującego wapna, glonami i mchami, co utrudnia przenikanie światła do wewnątrz pomieszczenia. Umyć należy też inne elementy stałe jak np. stoły uprawowe, chodniki czy posadzki.

Po zakończonym sezonie, szklarnię powinno się też odkazić aktualnie polecanym do tego celu preparatem, stosując się ściśle do zaleceń producenta danego środka (np. użycie środka w odpowiedni sposób, stosowanie podczas pracy ubrania ochronnego, wietrzenie szklarni po zakończeniu zabiegu itp.). Jest to o tyle ważne, że pod osłonami panują idealne warunki do zimowania chorób i szkodników, które z łatwością mogłyby zaatakować uprawy w kolejnym sezonie.
Po oczyszczaniu, umyciu i odkażeniu szklani, należy dokładnie przejrzeć całą konstrukcję i wykonać niezbędne naprawy (np. uzupełnić ubytki w izolacji np. silikonu, kitu, pianki), a w razie potrzeby także odrdzewić i pomalować metalowe elementy farbą antykorozyjną.

Radzimy, jak pielęgnować grudniki i co robić, by pięknie kwitły.

Grudnik nie kwitnie lub zrzuca pąki? Wystarczy, że zadbasz o...

Pamiętaj o wyposażeniu szklarni i systemie nawadniania

Także wyposażenie szklarni czy tunelu (np. sterowniki, filtry, małe urządzenia grzewcze), warto zdemontować, oczyścić i przechować przez zimę w pomieszczeniu. Należy też zadbać o system nawadniający, z którego trzeba usunąć wodę, gdyż jej resztki pozostające w przewodach, wężach i rurkach podczas mrozów mogłyby je uszkodzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szklarnia ogrodowa i tunel foliowy – jak o nie zadbać przed zimą. Zobacz, co trzeba zrobić - RegioDom.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska