Szkoła bez przemocy - nauczyciele wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez nto

Tomasz Gdula
Program "Szkoła bez przemocy" pod honorowym patronatem prezydenta RP zjednoczył ponad cztery tysiące szkół, w tym 142 z Opolszczyzny.
Program "Szkoła bez przemocy" pod honorowym patronatem prezydenta RP zjednoczył ponad cztery tysiące szkół, w tym 142 z Opolszczyzny.
Opolscy pedagodzy spotkali się w Publicznym Gimnazjum nr 4 w Opolu i omówili specyfikę i formy współpracy szkół z samorządami, związane ze zwalczaniem przemocy wśród dzieci i młodzieży.

- Program "Szkoła bez przemocy" pod honorowym patronatem prezydenta RP zjednoczył ponad cztery tysiące szkół, w tym 142 z Opolszczyzny - przypomniał na wstępie Jarosław Herrmann, koordynator programu.

Po krótkiej prezentacji idei oraz działań podejmowanych przez szkoły uczestniczące w kampanii "Szkoła bez przemocy" rozpoczęła się dyskusja panelowa. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych Opola oraz regionu, a także przewodniczący młodzieżowej rady miasta stolicy województwa Bartłomiej Orpel.

- Znakomitym sposobem walki ze szkolną przemocą jest wsłuchiwanie się przez nauczycieli oraz władze miasta w głos młodzieży - stwierdził Orpel.
Opinię tę podzieliła Marzena Kawałko, przewodnicząca komisji edukacji "dorosłej" rady miasta.

- Nie sposób przecenić także zajęć dodatkowych i innych przedsięwzięć, których celem jest pozytywne ukierunkowanie energii tkwiącej w młodych ludziach
- powiedziała przewodnicząca.
Andrzej Strzelczyk z wydziału oświaty opolskiego magistratu zwrócił uwagę na korzyści płynące z instalowania w szkołach systemu monitoringu.

- Wielokrotnie słyszałem głosy, że kamery to "wielki brat" brutalnie ingerujący w życie szkoły. Część takich głosów ma racjonalne podstawy - przyznał Strzelczyk.
- Trzeba jednak pamiętać, że taki rodzaj kontroli zachowań uczniów niejednokrotnie pozwala zaobserwować niepokojące zjawiska i stłumić je w zarodku.

Po dyskusji panelowej rozpoczęły się szkolenia na temat mediacji rówieśniczych, wspierania działalności samorządu uczniowskiego i współpracy z rodzicami. Poprowadzili je specjaliści m.in. z Polskiego Centrum Mediacji oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska