Szkoła podstawowa nr 1 w Oleśnie świętuje 120-lecie. Powstała jako szkoła katolicka, później było tu gimnazjum, a teraz jest podstawówka

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak było na uroczystości 120-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnie.
Tak było na uroczystości 120-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnie. PSP nr 1 Olesno/ FotoDedyk
Oleska „Jedynka" powstała w 1903 roku. Nie tylko w innym wieku, ale także w innym państwie. Dzisiejsza Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Oleśnie wypuściła w świat tysiące absolwentów. Zobaczcie, jak było na jubileuszowej gali. Wyszukaliśmy także w archiwum zdjęcia z przeszłości, m.in. z obchodów stulecia szkoły przed 20 laty.

Nowy sztandar dla szkoły podstawowej nr 1 w Oleśnie

Z okazji 120-lecia oleskiej „Jedynce' przekazano nowy sztandar. Na dotychczasowym sztandarze bowiem widniała nazwa: „Publiczne Gimnazjum nr 1 w Oleśnie". Ten sztandar się zdezaktualizował po likwidacji gimnazjów.

Teraz oleska szkoła z ul. Pieloka ma nowy sztandar z napisem „Publiczna Szkoła nr 1 im. Tadeusz Kościuszki w Oleśnie".

- Dziękujemy uczniom, rodzicom i sponsorom za ufundowanie nowego sztandaru dla szkoły - mówi Adam Adamski, dyrektor PSP nr 1 w Oleśnie.

Obecnie w szkole podstawowej nr 1 w Oleśnie uczy się 408 uczniów. Dyrektorem jest Adam Adamski, wicedyrektorem Ewa Wystalska.

Na uroczystej gali obecni byli: marszałek województwa Andrzej Buła, kurator oświaty Michał Siek, starosta oleski Roland Fabianek, burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, a także byli dyrektorzy: Bogdan Napieraj, Grażyna Jończyk i Janusz Wojczyszyn (obecny sekretarz gminy Olesno).

Historia „Jedynki" w Oleśnie

- Dzisiejsza szkoła podstawowa nr 1 w Oleśnie została zbudowana w latach 1903-1904 jako Katholische Volksschule (czyli Katolicka Szkoła Powszechna) - informuje Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Olesno nazywało się wówczas Rosenberg i leżało w granicach Niemiec. Szkolny budynek przy ulicy Pieloka (ówczesnej Bahnhofstrasse) zbudowano po pożarze na Solnym Rynku. Ogień pochłonął dawne budynki klasztorne, w których właśnie mieściła się szkoła katolicka.

Nową szkołę zbudowano w sąsiedztwie drewnianego kościoła Ciała Chrystusowego. To ten sam kościół, który później został przeniesiony do Gronowic, gdzie spłonął w 1995 roku. Dzisiaj w jego miejscu stoi parafialny kościół Bożego Ciała.

Budowę nowej katolickiej szkoły prowadzono w latach 1903-1904.

- Ówczesny burmistrz Eugen Kasperowski wyraził zgodę na użycie do jej budowy średniowiecznych cegieł z rozebranego muru miejskiego - mówi Ewa Cichoń.

Z zabytkowych cegieł wzniesiono Katholische Volksschule (Katolicką Szkołę Powszechną).

Nauczycielami w szkole była śmietanka dawnego Rosenbergu (niemiecka nazwa Olesna) z początków XX wieku.

Wieloletnim rektorem szkoły był Peter Wonschik, autor m.in. kroniki Olesna, obejmujących dzieje miasta w latach 1821-1926.
- Peter Wonschik opracował tę kronikę na podstawie dostępnych wówczas dokumentów z archiwum miejskiego - mówi Ewa Cichoń. - Dokumenty te umieszczono w 1931 roku w wieży ratuszowej, która spłonęła w styczniu 1945 roku.

W gronie nauczycielskim byli również m.in. muzyk Johannes Dittmann zwanym przez uczniów „Świętym Spokojem”, poeci Witold Ranocha i Joseph Stephan.

W szkolnych kronikach zachował się spis nauczycieli z roku szkolnego 1925/26. Rektorem był Peter Wonschik, a do grona pedagogicznego należeli ponadto.: Proksch, Schell, Krocker, Kittel, Lerch, Heckel, Chimik, Morczinek i Zielinski.

W 1939 roku szkoła katolicka i ewangelicka zostały połączone. Klasy pękały w szwach. Pod koniec lat trzydziestych uczęszczało tutaj ponad 1000 uczniów w 20 klasach. W jednej klasie uczyło się zatem średnio ponad 50 osób. Nauczyciele mieli jednak groźne środki i narzędzia do dyscyplinowania niesfornych uczniów.

- Każda klasa wyposażona była w skórzane paski, pejcze, linijki i rózgi używane w ramach pruskiego surowego wychowania - opowiada Ewa Cichoń.

Po wojnie nastała nowa era szkoły z ul. Pieloka. Kronika szkolna informuje:

„Szkoła, w której poprzednio kwaterowało wojsko sowieckie, przedstawiała obraz następujący: w salach pełno było łóżek wojskowych, słomy, śmieci, na strychu i w suterenach porozrzucane, połamane i poniszczone wszelkie pomoce naukowe, ławek szkolnych nie było wcale. Szyby w oknach powybijane, zamki u drzwi powyrywane, ściany obite i odrapane. W jednej z klas nawet podłoga wypalona”.

Mimo tych zniszczeń już 30 kwietnia 1945 roku rozpoczęto nowy rok szkolny. Do szkoły podstawowej nr 1 zapisanych zostało zaledwie 265 uczniów. W następnym roku szkolnym było ich już o wiele więcej, tak że zapełniły cały dziedziniec szkolny, jak opisuje szkolny kronikarz.

- Widać nasi Ślązacy przekonali się, że dłużej czekać nie można, że to byłoby podejrzane, przysłali więc resztę swoich pociech do szkoły polskiej - czytamy w kronice.

W 1969 roku oleskiej „Jedynce” nadano imię. Patronem szkoły został generał Tadeusz Kościuszko.

Szkołę rozbudowano w 2002 roku (dobudowano m.in. nowoczesną salę gimnastyczną).

Oglądaj kolejne zdjęcia, żeby zobaczyć sylwetki znanych oleśnian -->

Oto znani mieszkańcy Olesna i okolic, którzy zrobili kariery...

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Oleśnie mieści się przy ul. Pieloka 12.

Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie