Szkoła w Chudobie świętowała 100-lecie [wideo, zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Obchody jubileuszu 100-lecia szkoły podstawowej w Chudobie.
Obchody jubileuszu 100-lecia szkoły podstawowej w Chudobie. Mirosław Dragon
Szkoła w Chudobie została zbudowana w 1917 roku. Z okazji stulecia zorganizowano festyn, zjazd absolwentów i dawnych nauczycieli, a także wydano książkę o historii chudobskiej szkoły.

Na ścianie szkoły podstawowej w Chudobie wmurowano pamiątkową tablicę. Wygrawerowano na niej: „W podziękowaniu tym, którzy tworzyli historię szkoły i sercem, talentem, pracą przyczyniali się do jej rozwoju. W 100-lecie Szkoły Podstawowej w Chudobie - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Dla Chudoby".

Na tablicy jest też cytat z Cycerona: „Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać".

Tablicę odsłonili prezes stowarzyszenia Piotr Kisiel, wójt gminy Lasowice Wielkie Daniel Gagat oraz dyrektor lasowickiego Zespołu Gimnazjalno-Szkolno-Przedszkolnego Tomasz Jurczyk. Wszyscy trzej są absolwentami podstawówki w Chudobie.

Kiedyś była to duża, samodzielna szkoła, w której uczyło się grubo ponad stu uczniów. Dzisiaj jest częścią Zespołu Gimnazjalno-Szkolno-Przedszkolnego w Lasowicach Wielkich. W Chudobie uczą się tylko trzy klasy.

- Tę szkołę chciano zlikwidować już kilka lat temu. Udało się zatrzymać te plany właśnie dzięki decyzji, że trzy klasy podstawówki uczą się w Chudobie, a trzy w Lasowicach Wielkich - mówi wójt Daniel Gagat. W budynku pod adresem Chudoba nr 142 działa także przedszkole.

Z okazji jubileuszu 100-lecia zorganizowano festyn z występami obecnych uczniów, zjazd absolwentów, wystawę fotograficzną. Ukazała się też książka „100 lat Szkoły Podstawowej w Chudobie 1917-2017. Zarys historii". Jej autorem jest o. Józef Niesłony OMI - zakonnik, którzy też jest absolwentem chudobskiej szkoły.

- Początki były trudne, budowę szkoły przerwano na rok, trwała wtedy przecież I wojna światowa. Po II wojnie światowej, po przejściu frontu, szkoła była wypalona. Odbudowa trwała prawie trzy lata - mówi o. Józef Niesłony. - Uczniowie nie mieli szkoły od stycznia 1945 r. do listopada 1946 r.

- Przez 100 lat szkołę w Chudobie ukończyło 1301 uczniów. Do tego trzeba doliczyć tych, którzy rozpoczęli naukę, ale jej nie skończyli, ponieważ np. wyjechali z rodziną za granicę albo zmienili szkołę. W szkole tej nauczało w sumie 97 nauczycieli - dodaje o. Józef Niesłony. - Warto wspomnieć o zmarłych nauczycielach: Adamie Korczyńskim, Tadeuszu i Mariannie Krysiakach, Halinie Jamie. Pamiętamy także o uczniach, którzy zmarli przedwcześnie, są to: Maria Maroń (zmarła w 1985 r.) i Marek Jagoda (zmarł w 1987 r.).

W napisaniu historii szkoły podstawowej w Chudobie pomogli nauczyciele z najdłuższym stażem: Gertruda Sosna i Wanda Korczyńska, a także najstarsze pokolenie absolwentów: Helena Krauze, Józef Kisiel, Małgorzata Pietrzok, Agnieszka Gallus, Elżbieta Smandzik, Maria Słomka, Franciszek Kraffczyk i Manfred Polatzek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska