Szkolenie. Jakie wybrać . Przeczytaj poradnik

Joanna Mentel
Operatorzy ciężkiego sprzętu nie powinni mieć trudności ze znalezieniem pracy.
Operatorzy ciężkiego sprzętu nie powinni mieć trudności ze znalezieniem pracy.
Dziś trzeba twardo stąpać po ziemi i przed wyborem szkolenia dobrze się zastanowić, czy zdobyte umiejętności zagwarantują nam zatrudnienie. Wciąż poszukiwani są operatorzy ciężkich maszyn i opiekunki osób niepełnosprawnych.

Praca na polskim rynku jest dziś towarem deficytowym. Bezrobotni bezskutecznie "kolekcjonują" kursy i szkolenia, które niczego w ich życie nie wnoszą. I choć instytucje szkoleniowe wyrastają jak grzyby po deszczu, a ich oferta przyprawia o zawrót głowy, bywa, że nijak się ma ona do rzeczywistości.

Stanisław Sidzina, prezes zarządu TON "Inter-Wiedza" w Opolu, namawia, aby przed rozpoczęciem kolejnego kursu dobrze swoją decyzję przemyśleć i zrobić najlepiej kilka kursów, które będą się nawzajem uzupełniały.

- Są zawody, w których popyt przewyższa podaż i nie ma sensu kształcić się w tym kierunku - tłumaczy Stanisław Sidzina. - Ale są jeszcze profesje niszowe, trzeba ich tylko dobrze poszukać.
Na rynku pracy nadal są poszukiwani operatorzy koparek, ładowarek, walców i spycharek.

- W ostatnim okresie firmy operujące maszynami ciężkimi zgłaszają potrzeby szkoleniowe i zatrudnienia operatorów posiadających najwyższe kategorie uprawnień, tj. I lub II klasy - mówi Sidzina. -

To znak, że tacy fachowcy są potrzebni.
Aby kurs był ważny, powinien kończyć się egzaminem państwowym (praktycznym i teoretycznym) przed komisją egzaminacyjną powołaną zgodnie z obowiązującymi przepisami przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Bywa, że dobre chęci jednak nie wystarczą i aby zakwalifikować się na wymarzony kurs, trzeba spełnić konkretne wymagania.

- Szkolący się na operatorów maszyn ciężkich powinni posiadać zaświadczenie lekarza medycyny pracy, który potwierdzi, że mogą pracować w wybranym zawodzie. Kandydaci do szkolenia nie muszą mieć prawa jazdy - wyjaśnia nasz rozmówca.

Zakres atrakcyjnych szkoleń dla kobiet jest znacznie mniejszy, ale warto się zastanowić nad kursem opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych. Po takim szkoleniu panie znajdą pracę zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak szacują specjaliści w Niemczech, które otwierają dla Polaków rynek pracy już 1 maja br., opiekunek poszukuje ponad 100 tys. starszych osób.

Fachowcy pilnie poszukiwani

Operator żurawi wieżowych (budowlanych, różnych typów np. Liebherr, Potain, Linden). Kurs kończy się egzaminem państwowym, absolwenci otrzymują uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego. Wymagane są badania wysokościowe. Pracownicy z takimi uprawnieniami są szczególnie poszukiwani, w tym również na niemieckim i skandynawskim rynku pracy.

Konserwator dźwigów osobowych i towarowych (wind).

Konserwator żurawi wieżowych, żurawi samojezdnych i przewoźnych, HDS, PHM.

Konserwator suwnic, wciągarek, elektrowciągów. Pracownicy wykonujący ww. zawody przechodzą na emeryturę, a nowych kształci się w niewielkim zakresie. Kursy kończą się uprawnieniami państwowymi Urzędu Dozoru Technicznego (w grupie elektrycznej i mechanicznej). Wymagany jest staż przy konserwacji dźwignic.

Operatorzy specjalistycznych maszyn i urządzeń w branży budowlanej i drogowej, w tym m.in.:
a) operatorzy węzłów betoniarskich (betoniarni),
b) operatorzy pomp do betonu (na samochodach, stacjonarnych i pompo-gruszek),
c) operatorzy zespołów maszyn do produkcji oraz rozścielania mas bitumicznych,
d) operatorzy agregatów tynkarskich (poszukiwani zwłaszcza w firmach wykonujących tynki mechaniczne),
e) operatorzy wielozadaniowych nośników osprzętu (np. Mycalak, Manitou, Bobcat ect.),
f) operatorzy mieszarek do produkcji, sortowania i uszlachetniania kruszyw (kruszarek),
g) operatorzy maszyn stosowanych przy remontach dróg np. remonterów nawierzchni, recyklerów, repaverów i remikserów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska