Szkolny biznes na poważnie

  Szkolny biznes na poważnie

  Jan

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  W II Liceum Ogólnokształcącym działa uczniowskie miniprzedsiębiorstwo "Epollon".
  Firma powstała w odpowiedzi na ogólnopolski konkurs pod hasłem "Miniprzedsiębiorstwa". Uczniowie klasy IIIg sami, zgodnie z obowiązującymi zasadami rządzącymi rynkiem, musieli powołać do życia przedsiębiorstwo produkcyjne. Wymyślili produkt, wyprodukowali go, a teraz rozpoczynają sprzedaż. Tym produktem jest "Vademecum maturzysty z języka polskiego" na płycie CD.

  - Ta płyta umożliwi przyszłym uczniom przebrnąć przez trzy lata liceum, z sukcesem dotrwać do matury, no i oczywiście ją zdać. Są na niej streszczenia lektur, filozofia, przegląd wszystkich epok literackich, fragmenty filmów i rys historyczny - powiedziała "NTO" Justyna Zawada, dyrektor naczelny przedsiębiorstwa.
  Firma działa na takiej samej zasadzie jak każda inna. Wspólnicy, przystępując do spółki, musieli wnieść wkład własny w wysokości 50 zł, który miał pomóc w rozkręceniu interesu. Udało im się również pozyskać sponsorów, dzięki czemu mogli pozwolić sobie na kolorową okładkę płyty i nadruki na niej. Od szkoły wynajmują pomieszczenie biurowe, gdzie mieści się dział marketingu, finansowy, produkcji i administracji. Odprowadzają również podatek od dochodu - tym razem urząd skarbowy został zastąpiony przez komitet rodzicielski. Kopie dokumentów związanych z działalnością przesyłane są do sprawdzenia do Chorzowa.
  - Pierwszy raz płytę wystawiliśmy na sprzedaż w swojej szkole, w czasie "otwartych dni". Sprzedawała się jak ciepłe bułeczki. Teraz będziemy ją sprzedawać na stoisku na szkolnym korytarzu - mówi dyrektor.

  Przedsiębiorstwo musi zostać rozwiązane do 15 maja. Przygotowany przez uczniów projekt zajął II miejsce w etapie wojewódzkim konkursu i zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego, którego wyniki będą znane w czerwcu.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Wideo