Szkoły dwujęzyczne czekają na uczniów i rodziców

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W Koźlu Rogach dwujęzycznie  uczy się czterech przedmiotów: matematyki, plastyki, muzyki i wychowania fizycznego.
W Koźlu Rogach dwujęzycznie uczy się czterech przedmiotów: matematyki, plastyki, muzyki i wychowania fizycznego. Zespół Szkół Koźle Rogi
- Bardzo zachęcam rodziców, by deklarowali, że chcą, by ich dzieci uczyły się języka mniejszości lub korzystały z nauczania dwujęzycznego - mówi Hubert Kołodziej.

Specjalista do spraw szkolnictwa w Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych przypomina, że wnioski o nauczanie języka mniejszości lub nauczanie dwujęzyczne rodzice dzieci przedszkolnych i szkolnych mają prawo złożyć do 30 kwietnia (nauka rozpocznie się we wrześniu).

Rodzice zapisujący dzieci do przedszkoli lub do klas pierwszych na poszczególnych etapach szkół mogą to uczynić właśnie przy zapisie.

- Warto pamiętać, że zapisy do przedszkoli już wkrótce się zaczną - zwraca uwagę Hubert Kołodziej. - Chcę też przypomnieć rodzicom o problemie związanym z rejestracją elektroniczną do szkół. Niestety, w systemach elektronicznych nie ma wniosku o nauczanie w języku mniejszości. Proszę sprawy nie przegapić. Rodzic powinien poprosić o formularz dyrektora szkoły lub ściągnąć go sobie ze strony VdG lub Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego i złożyć go w szkole oddzielnie. Problem istnieje od dawna. Mam nadzieję, że zainteresuje sięnim zarówno Ministerstwo Edukacji Narodowej, jak i pełnomocnik wojewody ds. mniejszości.

Hubert Kołodziej przypomina, że warto skorzystać z bardzo łatwego w regionie dostępu do nauki niemieckiego jako języka mniejszości.

- U nas można w ten sposób poznawać język niemiecki w aż ponad 400 szkołach. W kilkunastu placówkach szkolnych i przedszkolnych dostępne jest także nauczanie dwujęzyczne - informuje. To tej formy zachęcam szczególnie. Zgodnie z unijnymi wytycznymi każdy uczeń powinien w procesie edukacji poza językiem ojczystym opanować dwa inne języki na poziomie funkcjonalnym. W przedszkolach zajęcia w języku mniejszości bardzo często prowadzą fachowcy mający uprawnienia do nauczania przedszkolnego. Mogą bez kłopotów uczyć także dwujęzycznie, nie tylko przekazując kod tożsamościowy, ale i pomagając dzieciom bez stresu, w sposób naturalny, niemal mimowolnie poznać drugi język. Ale potrzebna jest do tego wola rodziców i ich wyraźna deklaracja.

Hubert Kołodziej zwraca uwagę, że nauczanie w dwóch językach staje się coraz częściej w Europie normą. I to nie tylko w regionach zamieszkiwanych przez mniejszości. - W Niemczech dziesięć lat temu było trzysta edukacyjnych placówek dwujęzycznych. Dziś samych przedszkoli oferujących zajęcia dwujęzyczne jest ponad tysiąc. Podobnie jest w Austrii i Szwajcarii. Dodatkowe języki opanowane przez uczniów zwiększają ich kreatywność w czasie nauki i dają dodatkowe szanse, kiedy znajdą się oni na rynku pracy. W naszym regionie od ręki kilkaset osób znających język polski i niemiecki znajdzie zatrudnienie. Absolwenci klas i szkół dwujęzycznych jeszcze długo nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem pracy.

Oświatowy ekspert mniejszości podpowiada, że trudności w deklarowaniu nauczania dwujęzycznego lub w języku mniejszości mogą się pojawić w wielu miejscach przy zapisach do klas pierwszych szkół podstawowych. Szczególnie w małych ośrodkach, gdzie w jednej klasie może być za mało dzieci, by zebrać wymaganą liczbę deklaracji.

- Przypominam, że prawo pozwala także na tworzenie międzyklasowych, a nawet międzyszkolnych grup do nauczania języka mniejszości - zauważa Hubert Kołodziej. - Warto z tego korzystać, ale do tego potrzebna jest inicjatywa rodziców i kół mniejszości.

Kilka dwujęzycznych placówek (w Raszowej, w Opolu Malinie i w Gosławicach koło Dobrodzienia), prowadzi Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae.

- Rodzice najpierw muszą rozwiązać dylemat, czy w ogóle posłać 6-letnie dziecko dziecko do szkoły - mówi dr Małgorzata Wysdak, prezes stowarzyszenia. - Jestem za tym, by - jeśli dziecko ma konieczną dojrzałość emocjonalną, jest zainteresowane czytaniem i pisaniem - rodzice posłali je do szkoły w wieku sześciu lat. Nasze szkoły prowadzone zgodnie z pedagogiką Marii Montessori, co sprzyja rozwijaniu indywidualnych zainteresowań dziecka i indywidualizacji kształcenia. Oferujemy też od przedszkola i szkoły dwujęzyczne wychowanie. Jest w naszych placówkach dużo języka niemieckiego i angielskiego. Bo też wszystkie badania nad mózgiem i efektywnością uczenia się języków pokazują, że im wcześniej się rozpocznie, tym lepiej.

- Dwujęzycznie prowadzimy w różnych szkołach matematykę, informatykę, muzykę, sztukę, także zajęcia sportowe. Nawet uczniowie, którzy trafiają do szkoły bez znajomości niemieckiego, szybko ten dystans wyrównują. Pomagają im w tym wolontariusze z Niemiec - dodaje dr Wysdak. - To, że rodzice nie znają niemieckiego czy innego języka poza polskim nie znaczy, że nie mają tej szansy tworzyć swoim dzieciom. Zapraszam rodziców na dni otwartych drzwi do szkół Pro Liberis Silesiae.

Tadeusz Urbańczyk, dyrektor stowarzyszeniowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z nauczaniem języka mniejszości w Koźlu Rogach, zaprasza do noszącej imię Johanna Wolfganga Goethego szkoły podstawowej.

- W naszej szkole cztery przedmioty są prowadzone dwujęzycznie - mówi dyrektor. - Są to: matematyka, wychowanie fizyczne, muzyka i plastyka. Oferujemy także nauczanie niemieckiego jako języka mniejszości. W pierwszej klasie 4 godziny, a potem po 5 w drugiej i trzeciej, 6 w czwartej i piątej oraz 5 w klasie szóstej. Proponujemy również zajęcia z własnej historii i kultury mniejszości. Ten sam nauczyciel prowadzi także Klub Odkrywców Języka Niemieckiego we współdziałaniu z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Sądząc z dotychczasowych deklaracji rodziców, jest bardzo prawdopodobne, że w Koźlu Rogach będzie wystarczająco dużo chętnych sześciolatków, by utworzyć klasę pierwszą. Rodzice czekają z ostateczną decyzją na karty szkolnej gotowości.

Dyrektor zapewnia, że zarówno niemieckiego, jak i angielskiego dzieci uczą się w dobrze wyposażonej pracowni multimedialnej. Do dyspozycji uczniów jest także profesjonalna pracownia komputerowa.

- Efekty są bardzo dobre - mówi. Nasi uczniowie na kończącym szkołę podstawową sprawdzianie mieli najlepszą średnią zarówno w mieście, jak i w regionie. Od nowego roku szkolnego otwieramy w naszym zespole także gimnazjum. Oczywiście z możliwością kontynuacji nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska