Szkoły Stowarzyszenia „Pro Liberis Silesiae” mają się czym pochwalić

Krzysztof Ogiolda
Uczniowie klasy piątej szkoły w Raszowej wcielili się na lekcji języka polskiego w postaci z mitologii.
Uczniowie klasy piątej szkoły w Raszowej wcielili się na lekcji języka polskiego w postaci z mitologii. Fot. Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae
W placówce tego stowarzyszenia w Raszowej od przyszłego roku szkolnego uczniowie klasy VIII będą mogli zdawać egzamin DSD1 (Deutsches Sprachdiplom) i otrzymywać stosowny certyfikat językowy na poziomie B1.

- Ten status to jest wyróżnienie dla naszej szkoły. Przystępujemy do elitarnego programu realizowanego na świecie w renomowanych placówkach – cieszy się dr Małgorzata Wysdak, przewodnicząca zarządu „Pro Liberis Silesiae”. - Prawo do zdawania tego egzaminu przyznaje stała konferencja ministrów kultury landów RFN w porozumieniu z polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odpowiedni dokument otrzymamy w maju w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu, prawdopodobnie jako jedyna nowa szkoła podstawowa w regionie.

Uczniowie szkół należących do „Pro Liberis Silesiae” (w Raszowej, w Gosławicach koło Dobrodzienia oraz w Opolu-Malinie) będą zdawać egzamin DSD1 w placówce w Raszowej.

Mniejszość wciąż czeka na ministerialne rozstrzygnięcie kwestii równoległego nauczania niemieckiego jako języka obcego i języka mniejszości narodowej.

- Chcemy działać zgodnie z prawem, ale jesteśmy nadal szkołą dwujęzyczną i u nas liczba godzin niemieckiego i przedmiotów nauczanych po niemiecku zawsze będzie duża - (niemieckiego 7-8 godzin) - dodaje p. Wysdak. - Ale byłoby dobrze, by dotychczasowa możliwość łączenia nauczania niemieckiego według dwóch podstaw programowych była utrzymana. Nauczanie 3. języka od siódmej klasy przez dwie godziny w tygodniu wymiernego efektu nie przyniesie.

Uczniowie ósmej klasy szkoły w Raszowej napisali egzamin końcowy. – Trochę byli zestresowani, bo to ich pierwszy egzamin zewnętrzny – przyznaje dr Małgorzata Wysdak. - Ale z relacji młodzieży wynika, że poszło im dobrze. Egzamin przeprowadziliśmy godnie i sprawnie.

Szkoła w Raszowej będzie we wrześniu obchodzić 10-lecie działalności, dwie pozostałe mają krótszy staż, ale wszystkie mocno osadziły się na edukacyjnej mapie regionu. Rekrutacja na najbliższy rok szkolny zarówno do przedszkoli (łączą one dwujęzyczność z nauczaniem metodą Montessori), jak i do szkół „Pro Liberis Silesiae” została zakończona, chętnych kandydatów było bardzo dużo.

- Cieszymy się z dobrej współpracy zarówno z rodzicami, jak i z instytucjami – mówi Małgorzata Wysdak. - Wszystkim za to życzliwe współdziałanie dziękujemy. Przed nami rozbudowa placówki w Opolu w związku z reformą powiększającą szkołę podstawową do ośmiu klas.

W lipcu stowarzyszenie po raz siódmy będzie realizować projekt Mini Miasto (dwujęzyczne warsztaty, w których dzieci w wieku 7-11 lat z naszego regionu oraz z Niemiec i z Rumunii własną kreatywnością wzbogacają miasto zbudowane z elementów świata dorosłych). Informacje o rekrutacji i formularz zgłoszeń na stronie www.edukacja-raszowa.eu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska