Zamknij

Nowa Trybuna Opolska

Szkoły z powiatu oleskiego walczą o uczniów [zdjęcia]

Tłumy gimnazjalistów przewijające się przez targi są okazją dla powiatowych liceów, techników i zawodówek do zareklamowania się.  Z powodu niżu demograficznego

Mirosław Dragon

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/8] Następne

Targi edukacji Olesno 2014

Tłumy gimnazjalistów przewijające się przez targi są okazją dla powiatowych liceów, techników i zawodówek do zareklamowania się. Z powodu niżu demograficznego z roku na rok liczba absolwentów gimnazjów się zmniejsza. Zabiega o nich siedem szkół ponadgimnazjalnych z powiatu.W czerwcu szkoły te opuści 847 maturzystów i absolwentów, a na ich miejsce jest tylko 610 osób kończących gimnazja w powiecie.

Żeby uzmysłowić sobie przepaść demograficzną, wystarczy wspomnieć, że w 2005 roku w szkołach powiatowych było w sumie 3810 młodzieży. Aktualnie jest ich 2694, a w nowym roku może być o dwieście osób mniej.

Władze powiatu zapewniają mimo to, że żadna ze szkół nie jest przeznaczona do zamknięcia.
- Przekazaliśmy tylko dyrektorom wytyczne, że w dwukierunkowych technikach na jednym kierunku musi być minimum 15 osób - mówi wicestarosta Stanisław Belka. - W przeszłości bywało bowiem, że dopuszczaliśmy mniejszą ilość osób, później uczniowie jeszcze się wykruszali i w efekcie zostawialiśmy z 5-osobową grupą.

Gospodarzem targów był oleski ogólniak, czyli Zespół Szkół w Oleśnie. Stoiska były w nowo wybudowanej hali sportowej przy szkole.
- Nasza hala pełni rolę nie tylko sali sportowej, ale także centrum wystawienniczo-handlowego, tutaj organizowane są targi i wystawy - mówi Marek Leśniak dyrektor Zespołu Szkół w Oleśnie.

Oleski ogólniak (na zdjęciu) kusi grupami międzyoddziałowymi (w których uczniowie mają rozszerzone zajęcia przygotowujące na studia) oraz klasą sportową.
W Zespole Szkół w Oleśnie uczy się aktualnie 340 uczniów.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy