ZŁOŻYŁAM TRZY PODANIA
ZŁOŻYŁAM TRZY PODANIA
Anna Tłuk, absolwentka gimnazjum: - Złożyłam podania do dwóch kędzierzyńsko-kozielskich ogólniaków i do Zespołu Szkół w Sławięcicach, przede wszystkim, by mieć zabezpieczenie. Do którejś ze szkół muszę się przecież dostać. Jednak najbardziej chciałabym się uczyć w klasie językowej w II LO. To przede wszystkim dobra szkoła, a poza tym najbliżej mojego domu. Gdyby się nie udało, wtedy będę musiała dojeżdżać do Koźla do I LO. Tam wybrałam klasę europejską, w której jest także położony nacisk na naukę języków obcych. Jeśli nie powiedzie mi się w liceach, wówczas pozostanie nauka w technikum ekonomicznym.
Dopiero 8 lipca okaże się, jaką szkołę wybrał ostatecznie każdy gimnazjalista. - Listy osób przyjętych wywiesimy na początku lipca - mówi Jadwiga Kuźbida, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego.
Siedmioosobowa komisja rekrutacyjna musi w tej szkole przejrzeć około 450 podań. Przyjętych zostanie 210 osób.
- Największym powodzeniem cieszą się profile matematyczno-informatyczny i historyczno-prawny - wymienia Kuźbida.
Ponad 500 osób chciałoby się uczyć w kozielskim ogólniaku.
- Ale możemy przyjąć tylko 224 osoby - informuje Ryszard Więcek, dyrektor I LO.
Najwięcej gimnazjalistów chce się uczyć w klasach politologiczno-prawnej, informatycznej oraz medialnej. Do każdej z nich złożono ponad 100 podań.
Szkoły techniczne też są w cenie. Sporo osób kończących gimnazjum wybiera szkoły, w których może zdobyć konkretny zawód.
W Zespole Szkół nr 1 najwięcej osób złożyło podania do klasy liceum profilowanego o specjalności ekonomiczno-administracyjnej (96 osób), technikum gastronomicznego (90 osób) i technikum handlowego (100 osób). Sporo osób chce się też uczyć w technikum budowlanym oraz w klasach zawodowych (zdobędzie w nich wykształcenie murarza czy sprzedawcy). Do ZS nr 1 złożono blisko 650 podań. Przyjętych może być 450 uczniów.
W Zespole Szkół nr 2 złożono ponad 400 podań. Może być przyjętych 150 osób. Najwięcej chętnych jest do klasy technikum samochodowego (120 osób bije się o 30 miejsc). Nie mniejszym powodzeniem cieszy się technikum żeglugi i licea profilowane.
Sekretariat Zespołu Szkół nr 3 przyjął najwięcej podań do liceum ekonomicznego (80 na 30 miejsc) i liceum handlowego.
Tylko 4 osoby złożyły podania do klasy zawodowej (operator obrabiarek skrawających). Dyrektor Grzegorz Kuś dziwi się, ponieważ po ukończeniu tej szkoły, praca w Kędzierzynie-Koźlu jest murowana. Specjalistów w tej dziedzinie poszukują m.in. Famet, NTP Cibis i fabryka Bergera, która ma ruszyć w przyszłym roku. Najwięcej osób wybrało natomiast technika mechaniczne, elektroniczne i elektryczne. W sumie szkoła przyjmie 210 pierwszoklasistów.
Największym zainteresowaniem w Zespole Szkół nr 5 cieszyły się technikum elektryczne (35 podań na 30 miejsc) oraz 3-letnie technikum po szkole zawodowej (30 podań na tyleż przewidzianych miejsc). Mniejszym powodzeniem cieszą się natomiast dwie klasy liceum profilowanego (elektroniczna i elektrotechniczna). Jest tylko 30 chętnych, a można przyjąć dwa razy więcej.
W Zespole Szkół w Komornie gimnazjaliści skierowali podania głównie do technikum mechanizacji rolnictwa i liceum profilowanego o specjalności ekonomiczno-administracyjnej. Szkoła ma przyjąć około 150 uczniów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?