Szlachetna Paczka. Pomóż potrzebującym przed świętami!

sxc
Rodziny, które otrzymają wsparcie dzięki Szlachetnej Paczce, wybierane są na podstawie ankiet i rozmów przeprowadzanych przez wolontariuszy.
Rodziny, które otrzymają wsparcie dzięki Szlachetnej Paczce, wybierane są na podstawie ankiet i rozmów przeprowadzanych przez wolontariuszy. sxc
Akcja Szlachetna Paczka jest już na półmetku, a wiele opolskich rodzin wciąż liczy na pomoc.

W całej Polsce trwa 11. edycja Szlachetnej Paczki. Na Opolszczyźnie świąteczna akcja pomocy rodzinom odbywa się już po raz 6. W ubiegłym roku dzięki prywatnym darczyńcom udało się zebrać dary dla 295 opolskich rodzin. W tej edycji pomoc ma otrzymać aż 360 rodzin.

W tym roku w akcję zaangażowało się więcej wolontariuszy. Organizatorom udało się dotrzeć po raz pierwszy do potrzebujących z Brzegu i Kędzierzyna-Koźla.

Rodziny, które otrzymają wsparcie dzięki Szlachetnej Paczce, wybierane są na podstawie ankiet i rozmów przeprowadzanych przez wolontariuszy.

Na pomoc mogą liczyć te, które spełnią określone kryteria. A więc wielodzietne, takie, w których są osoby niepełnosprawne czy chore. Wolontariusze odwiedzają wybraną rodzinę dwa razy. Podczas pierwszej wizyty sprawdzają, jak ciężka jest sytuacja życiowa podopiecznych i jakie są tego przyczyny. Podczas drugich odwiedzin sporządzają listę rzeczy, jakich ta konkretna rodzina potrzebuje najbardziej. I takie dary potem trafią do niej w przygotowanej przez darczyńcę paczce.

Siłą napędową akcji są przede wszystkim wolontariusze. W tym roku w akcji Szlachetna Paczka udzielają się 304 osoby z całego województwa. To głównie młodzi ludzie - licealiści i studenci, którzy lubią pomagać.

Aldona Kołtun jest wolontariuszką Szlachetnej Paczki już trzeci rok z rzędu.

- Moje pomaganie wynika z wewnętrznej potrzeby, a że znam już tę akcję od podszewki, to w niej realizuję swoją chęć pomocy innym - tłumaczy. - W tym roku pod moją opieką jest samotna matka z dwoma synami i jej chora na serce babcia. Ta rodzina ma proste marzenia. Najbardziej potrzebują artykułów spożywczych i środków chemicznych. Chłopcy marzą o koszulkach piłkarskich. Fajnie będzie, jak ktoś spełni ich marzenia. Najwięcej satysfakcji i radości sprawia na pewno moment wręczania paczki podczas finału akcji.

W województwie opolskim na pomoc czeka jeszcze kilkadziesiąt rodzin. Darczyńcą może być każdy - rodzina, grupa studentów, przyjaciół czy pracownicy firm. Na stronie www.szlachetnapaczka.pl darczyńca wybiera województwo i rejon. Następnie decyduje się na pomoc konkretnej rodzinie, którą wybiera z listy. Potem klika dalej, by wyświetlić listę potrzeb i według niej przygotować paczkę.

Zdaniem Marleny Płaskiej, wojewódzkiej koordynatorki Szlachetnej Paczki, opracowanie listy realnych potrzeb jest jedną z największych zalet całej akcji.

- Pomoc jest bardzo zindywidualizowana i to fundament Szlachetnej Paczki. Darczyńcy mają czas na wybór rodziny do najbliższego piątku. Tego dnia nastąpi zamknięcie bazy. Im szybciej darczyńca wybierze rodzinę, której chce pomóc, tym więcej będzie miał czasu na przygotowanie paczki. W sobotę i niedzielę wszystkie dary muszą się znaleźć w magazynach. Każdy, kto zadeklaruje chęć udziału w akcji, może liczyć na bezcenną przecież satysfakcję, a także informację zwrotną od wybranej przez siebie rodziny, przygotowaną przez wolontariusza.

Każdego roku paczki dla ubogich w ramach akcji przygotowują też znane osobistości, sportowcy... W województwie opolskim do Szlachetnej Paczki przyłączyli się m.in. piłkarze Odry Opole wraz z prezesem klubu i pracownicy Radia Plus Opole.

Nieważne jednak, czy darczyńca jest osobą publiczną czy pozostaje anonimowy. Ważne, że chce pomagać. Że myśląc o świętach Bożego Narodzenia, nie zapomina o tych, których na godne świętowanie nie stać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska