Szlachetna Paczka. W sobotę startuje baza potrzebujących rodzin. Komu w regionie najtrudniej związać koniec z końcem?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Szlachetna Paczka 2021. W województwie opolskim na pomoc czekają głównie rodziny, w których jeden z domowników jest chory lub niepełnosprawny, seniorzy, samotni rodzice, a także ci, którzy na skutek pandemii stracili pracę.
Szlachetna Paczka 2021. W województwie opolskim na pomoc czekają głównie rodziny, w których jeden z domowników jest chory lub niepełnosprawny, seniorzy, samotni rodzice, a także ci, którzy na skutek pandemii stracili pracę. pixabay.com
Na Weekend Cudów, czyli wielki finał akcji, czeka blisko 200 rodzin w regionie. Marzą o tym, by dostać żywność, ciepłe ubranie albo opał na zimę. Dla niektórych szczytem pragnień jest... flakonik perfum. I to wcale nie tych markowych, wartych kilkaset złotych.

Podczas ubiegłorocznej edycji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie obdarowana została m.in. pani Elżbieta, schorowana mieszkanka niewielkiej wioski pod Opolem. Kobiecie doskwierała bieda i samotność. Marzyła o tym, by dostać produkty, z których będzie mogła upiec świąteczny sernik. Tak na wszelki wypadek, gdyby jednak dzieci postanowiły odwiedzić ją w święta.

Takich historii, rozgrywających się tuż obok, są w regionie setki. Coroczna akcja przywraca nadzieję tym, którzy dawno już ją stracili.

- Wiele osób o tym nie wie, ale do bazy Szlachetnej Paczki nie można zgłosić się samemu - wyjaśnia Bartłomiej Kałużny, wolontariusz i koordynator ds. promocji. - Idea jest taka, by pomóc tym, którzy najbardziej tego potrzebują, choć często wstydzą się prosić. Czasami ich los udaje się odmienić dzięki czujności i spostrzegawczości sąsiadów. Korzystamy też m.in. z wiedzy ośrodków pomocy społecznej, Caritasu, szkół, czyli tych instytucji, które są najbliżej osób w potrzebie.

Ich marzenia są prozaiczne i bardzo podobne. Większość rodzin, które znalazły się w tegorocznej bazie, chciałoby dostać żywność, środki czystości, odzież i obuwie na zimę, a czasami również opał.

- Dla wielu z nas to rzeczy zwyczajne, które są w zasięgu ręki. Tuż obok żyją jednak ludzie, dla których żywność czy odzież są szczytem marzeń - mówi wolontariusz. - Zawsze pytamy też o upominek, który mógłby sprawić im radość, choć nie jest niezbędny do życia. Często są zakłopotani takim pytaniem. Jedna z pań chciała na przykład dostać perfumy. Nie takie markowe, warte kilkaset złotych, ale najzwyklejsze, bo dotąd nawet na takie nie mogła sobie na nie pozwolić...

W sobotę (13.11), o godz. 8 zostanie otwarta baza (znajdziecie ją na stronie www.szlachetnapaczka.pl). Z niej można wybrać rodziny w trudnej sytuacji, które mieszkają w naszej okolicy (ich dane są zanonimizowane, tzn. że poznany ich szczegółowe potrzeby, ale nie nazwiska).

- Do akcji może włączyć się każdy. Wystarczy wybrać rodzinę, skrzyknąć grupę znajomych, koleżanek i kolegów z pracy czy z osiedla i sprawić, że dla kogoś nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą wyjątkowe - mówi Bartłomiej Kałużny.

W ubiegłorocznej edycji Szlachetnej Paczki pomoc dotarła do blisko 300 rodzin z Opolszczyzny. Średnia wartość paczki wyniosła wówczas 3560 złotych.

- Czasami skala tej pomocy przekracza wyobrażenie nie tylko potrzebujących, ale nawet wolontariuszy - mówi Bartłomiej Kałużny. - W jednej z poprzednich edycji pomagaliśmy starszej kobiecie. Spodziewała się, że dostanie malutką paczkę, ale nie tego, że prezenty będą piętrzyły się aż po sufit. Widząc niedowierzanie i radość w jej oczach wiedzieliśmy, że to, co robimy ma sens.

W województwie działa 19 tzw. "rejonów". Do znajdujących się w nich magazynów, podczas Weekendów Cudów, będzie można zawieźć prezenty, skąd trafią one do potrzebujących. W naszym regionie na paczkę czekają głównie rodziny, w których jeden z domowników jest chory lub niepełnosprawny, seniorzy, samotni rodzice, a także ci, którzy na skutek pandemii stracili pracę.

Weekend Cudów odbędzie się w tym roku 11 i 12 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gapcio
Co to jest potrzeba ?

1, 2 3mln ?!!

Instytucji bez liku i ciągle coś !
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie