Skąd rosnąca popularność enoturystyki? To przede wszystkim zasługa coraz większego zainteresowania „innymi” formami podróżowania – leniwe wypoczywanie na plaży jest coraz mniej modne. Regiony winne to idealne miejsca na wypad, nawet kilkudniowy.
- A do tego widoki są naprawdę niepowtarzalne. Toskania, Szampania, czy nawet niedalekie Morawy, to fantastyczna sceneria na romantyczne wypady we dwoje lub rowerowy urlop z dala od miasta – mówi Maciej Knopa z Fru.pl.
Tendencję tę zauważyli już właściciele winnic, lokalni hotelarze i władze winiarskich regionów. Dzięki temu można być pewnym masy atrakcji na miejscu. Cały czas powstają nowe trasy rowerowe i trekkingowe, przebiegające wśród pięknych krajobrazów, w winnicach otwiera się muzea, organizuje pokazy i szkolenia z wiedzy o winie. Wiele takich zakątków jest położonych stosunkowo blisko od znanych europejskich stolic, dzięki czemu to idealne miejsca na jednodniową wycieczkę podczas wypadu na przykład do Paryża czy Lizbony.