Szopka w Borkach Wielkich wielka jak pięciopiętrowy budynek

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Szopka w Borkach Wielkich
Szopka w Borkach Wielkich Mirosław Dedyk
Od ponad stu lat wierni z całej okolicy jeżdżą do franciszkanów, aby podziwiać ogromną szopkę bożonarodzeniową. Jest jedną z największych w całej Polsce.
Kościół pw. Bożego Ciała w Oleśnie

Zobacz największe szopki bożonarodzeniowe w powiecie oleskim [zdjęcia]

Pierwsza wzmianka o boreckej szopce pojawiła się w ogłoszeniach parafialnych ze stycznia 1911 rok u. Wtedy stajenka była ustawiona jeszcze w drewnianym kościele pw. św. Bartłomieja i Marcina.

- Nie można wykluczyć, że szopka istniała tam jeszcze wcześniej, przed 1911 rokiem - mówi Hubert Imiołczyk, budowniczy szopki i znawca historii Borek Wielkich.

W nowym murowanym kościele św. Franciszka w Borkach Wielkich szopka wybudowana została po raz pierwszy w grudniu 1911 roku.

Już wtedy ustawiono mechanizm imitujący promienie bijące ze żłóbka. Promienie były oświetlane światłem lampy naftowej.
- Ten mechanizm po modernizacjach dotrwał do dnia dzisiejszego i jest nadal wykorzystywany - mówi Hubert Imiołczyk.

Franciszkańska szopka w Brokach Wielkich (przy kościele jest klasztor franciszkanów) od lat fascynuje wiernych swoim ogromem.

Wyjątkowo piękne szopki w latach siedemdziesiątych budował Brat Manfred Simon. W kronikach można znaleźć zapiski dokumentujące budowę bożonarodzeniowych scenek:
"9 grudnia - brat Manfred rozpoczyna budowę. Rusztowanie swoim widokiem straszy cały Adwent. Prace postępują bardzo wolno. Niektóre elementy będą kilka razy zrywane i zmieniane by z czasem wrócić do pierwotnego stanu".

W kronice z 1974 roku czytamy: "Budowa trwa trzy tygodnie. Ustawione figury wytrzymałyby nawet trzęsienie ziemi".

Brat Manfred Simon pracował przy szopce do samej kolacji wigilijnej, a po kolacji do Pasterki jeszcze coś przestawiał i poprawiał. Figury Trzech Mędrców brat Manfred dostawiał dopiero w Święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia.

Podczas budowy nie używano piły. Desek potrzebnej długości trzeba było szukać wśród zgromadzonych materiałów. Dla oszczędności gwoździ używano kilka razy. Po rozbiórce szopki luty przeznaczony był na prostowanie starych gwoździ.

- Po śmierci brata Manfreda Simona w 1986 roku budowanie szopki przejęli parafianie - dodaje Hubert Imiołczyk.
Aktualnie szopka w Borkach Wielkich ma 14 metrów wysokości (to wysokość 5-piętrowego budynku!) 7,5 metra szerokości, sięga 9,5 metra w głąb prezbiterium. Przy czym rusztowanie ustawiane jest do wysokości 6 metrów, a 8 metrów ma tło malowane na płótnie lub płytach pilśniowych.

- Po raz piąty zbudowaliśmy też dekorację w nawie bocznej. Nawiązuje ona do Roku Rodziny - dodaje Hubert Imiołczyk.

Szopka ustawiana jest w prezbiterium kościoła ma łącznie powierzchnię 69 metrów kwadratowych.
Jest to jednak z największych stajenek w całej Polsce. Dla porównania: szopka w Katowicach-Panewnikach ma 18 m wysokości, a ta w Poznaniu ma 14 m wysokości.

Szopka co roku jest inna, każdego roku zmienia się też układ figur i innych elementów.

Projekt powstaje już w listopadzie, zaraz po uroczystości Wszystkich Świętych.

W budowie konstrukcji bierze udział 20 osób. W tym roku oprócz mieszkańców wsi było też 6 nowicjuszy z zakonu franciszkanów. Pracami kieruje Hubert Imiołczyk, który na czas stawiania ogromnej stajenki bierze urlop.

Najpierw w warsztatach powstawały części szopki: elementy elektryczne przygotowali Jan Dymarek i Jacek Pownug, elementy drewniane zrobili stolarze Marek Ledwig i Andrzej Bensz, natomiast elementy plastyczne namalowała Elżbieta Kurpierz.
- Budowę konstrukcji w kościele rozpoczęliśmy 12 grudnia - mówi Hubert Imiołczyk.

Najpierw montuje się stelaż, na który trzeba naciągnąć płótno z tłem o wymiarach: 6,70 m x 7,30 m. Potem buduje się rusztowanie, montuje się różne elementy szopki, w tym żłóbek, a na koniec ustawia się figury.

Szopka tradycyjnie została odsłonięta 25 grudnia o północy podczas Pasterki.
Można ją oglądać do końca stycznia w kościele św. Franciszka w Borkach Wielkich koło Olesna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska