Szopka w Szczepanowicach w tym roku będzie skromniejsza

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Szopka w Szczepanowicach, grudzień 2011.
Szopka w Szczepanowicach, grudzień 2011. Archiwum
Z roku na rok ubywa rąk do pracy. Budowniczy wierzą, że Betlejem z rozmachem jeszcze wróci.

Żywa szopka, która od 16 lat powstaje przy parafii pw. św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, była największą plenerową szopką w południowej Polsce. Organizatorzy już w ubiegłym roku zapowiadali, że trzeba będzie znaleźć dla niej inną formułę, bo osób do pomocy przy tak wielkim przedsięwzięciu jest coraz mniej. Nie brakowało natomiast chętnych do jej podziwiania.

- W ubiegłym roku padł rekord frekwencji, bo przez 2 tygodnie odwiedziło nas ponad 35 tys. osób - mówi Andrzej Toczek, budowniczy, który aby stworzyć szczepanowickie Betlejem bierze w pracy tygodniowy urlop. - Serce chciałoby, aby szopka była taka jak zwykle, ale rozum podpowiada, że sami dłużej nie damy rady. Być może to zmobilizuje ludzi i w kolejnych latach uda się zrobić szopkę z takim rozmachem, jak było to dotąd? - zastanawia się.

Prace związane z budową szczepanowickiego Betlejem powoli nabierają tempa. Na mierzącym 2 tys. metrów kwadratowych dziedzińcu plebanii stanęły już cztery latarnie, symbolizujące kolejne niedziele adwentu. Wkrótce powstanie też duża scena bożonarodzeniowa ze świętą rodziną, pasterzami oraz królami, którzy przyszli złożyć Dzieciątku dary. Założenie jest takie, aby tegoroczna szopka przyciągała odwiedzających nie tylko ze względu na wygląd, ale i na przesłanie.

- Dlatego postawimy osiem tablic, na których wypisane zostaną stworzone specjalnie na tę okazję modlitwy, m.in. modlitwa bezrobotnego, matki czy osoby młodej - wylicza Andrzej Toczek.

Jak co roku nie zabraknie też żywych zwierząt, m.in. oślicy z małym osiołkiem oraz owieczek z młodymi. Ruchomych elementów zaplanowano mniej niż w poprzednich latach, ale odwiedzający będą mogli podejrzeć m.in. prace trwające w kuźni czy tartaku.

Szopkę będzie można odwiedzać od 23 grudnia. W drugi dzień świąt o 15.30 tradycyjnie w szczepanowickim Betlejem odbędzie się wspólne kolędowanie, podczas którego wystawiony zostanie poświęcony przez Jana Pawła II Światowy Krzyż Młodzieży. Gdy zabrzmi "Cicha noc" rozbłyśnie 4 tys. zimnych ogni.

Szopka będzie czynna przez całą dobę, codziennie aż do 6 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska