Szóstkowicze z kolegami z Niemiec, Danii i Hiszpanii troszczą się o ekologię

red
Uczestnicy projektu zabrali ze sobą niezapomniane wrażenia, nowe doświadczenia oraz przydatne umiejętności.
Uczestnicy projektu zabrali ze sobą niezapomniane wrażenia, nowe doświadczenia oraz przydatne umiejętności.
Licealiści z opolskiego PLO nr VI odwiedzili niemiecką szkołę w Verden w ramach wymiany młodzieży w programie Erasmus+Ecostar.

Wyjazd do Niemiec był wyczekiwanym spotkaniem z rówieśnikami ze szkół partnerskich z Danii, Hiszpanii i Niemiec, realizowanym w ramach projektu Erasmus+ Ecostar. Młodzież z Szóstki przygotowała bardzo ambitne zadania projektowe, nad którymi pracowała w międzynarodowych grupach w BerufsbildendeSchulen w Verden. Wszystkie dotyczyły przewodniego tematu projektu: „Czterostronna partnerska strategia prowadząca ku bardziej ekologicznie zrównoważonej i zieleńszej Europie”. Do realizowanych przez uczestników zadań należało przeprowadzenie ankiety wśród uczniów szkoły na temat roli sztucznych tworzyw (w tym plastiku) w codziennym życiu. Skupiono uwagę na zagrożeniach, jakie niesie ich produkcja. Istotna okazała się również kwestia przedmiotów użytkowych wytwarzanych z plastiku. Uczestnicy projektu, rozmawiając po angielsku, wymieniali informacje o sytuacji ekologicznej swoich krajów oraz wypracowywali wspólne wnioski. Podjęto także rosnący w ostatnim czasie problem suszy. Uczniowie zaprezentowali swoje fotografie, na których uchwycili efekty suchego lata w 2018 roku.

Udział licealistów z Szóstki w projekcie umożliwił im poszerzenie doświadczeń dotyczących nawyków ekologicznych, świadomego korzystania z dóbr natury oraz jej ochrony poprzez działanie jednostki - a to wszystko za sprawą wymiany naukowych poglądów w czasie trwającego dialogu z młodzieżą partnerskich szkół z Danii, Hiszpanii i Niemiec.

Świadomość ekologiczną uczestników projektu podniosły także spotkania z ekspertami w zakresie ekologii. Natomiast przedstawiciele władz lokalnych Verden zaprezentowali możliwości, jakie daje obecnie rozsądna gospodarka zasobami naturalnymi oraz ich zrównoważony rozwój.

Jedną z wielu atrakcji była wycieczka edukacyjna do - dosłownie - zaczarowanego świata wielu krain klimatycznych w Klima Haus w Bremerhaven i do rezerwatu przyrody Wattenmeer Cuxhaven (Lower Saxony Tidelands National Park).

Istotnym elementem zrealizowanego projektu była wymiana kulturowa między uczestnikami pochodzącymi z różnych krajów europejskich. Poszerzanie kompetencji z zakresu języka angielskiego, technologii informacyjnej, umiejętności interpersonalnych, sztuki autoprezentacji - to tylko niektóre z korzyści, które ze spotkań wynieśli uczniowie szkół partnerskich.

Przy realizacji projektu nawiązały się liczne przyjaźnie. Pobyt licealistów z opolskiej Szóstki w domach rodzin z Verden umożliwił poznanie obyczajów odmiennych od polskich. Wspólne zwiedzanie lokalnych atrakcji, wyjazd do pobliskiej Bremy, uprawianie sportów, długie rozmowy z rodzinami goszczącymi … To wszystko sprawiło, że kiedy nadszedł czas powrotu do Opola, uczestnicy projektu zabrali ze sobą niezapomniane wrażenia, nowe doświadczenia oraz przydatne umiejętności.

W latach 2014-20 w ramach Erasmus + 25 tys. partnerstw strategicznych połączy 125 tys. szkół, instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego, instytucji szkolnictwa wyższego i kształcenia dorosłych, organizacji młodzieżowych i przedsiębiorstw.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska