Szpieg ma być szpiegiem. Komentarz Łukasza Żygadły

Łukasz Żygadło
Sędzia uciekł nam na Białoruś. Tomasz Szmydt postanowił pod parasolem reżimu Aleksandra Łukszenki poszukać swobody i wolności. Oczywiście to fikcja, a rzeczywistość jest brutalna. Mamy do czynienia z agentem a prawdziwych powodów jego wyjazdu (bądź wywiezienia) z Polski najpewniej nie poznamy.

Możemy jedynie snuć przypuszczenie, że został agentem z powodu długów. Potrzebował pieniędzy i stał się łatwym celem. Możemy próbować zgadywać, czy został ściągnięty do Mińska bo polskie służby miały go na celu, czy może reżim chciał wykorzystać go do szerzenia propagandy, wszak sędzia powiedział, że nie podoba mu się stosunek w jakim Polska podchodzi do Białorusi i Rosji w kontekście wojny.

Powodów może być wiele. Nie można też sędziego porównywać z dezerterem Emilem Czeczko, który był młodym i naiwnym człowiekiem. Szmytd to gracz zupełnie innego kalibru. W tym przypadku raczej nie dojdzie do “samobójstwa” bowiem wystraszyłoby to innych potencjalnych agentów, a tego żadna służba specjalna nie chce.

Jednak najważniejszy w tej sprawie jest fakt, że szpieg ma być szpiegiem. Musi działać niejawnie, nikt nie może wiedzieć o podjętej współpracy i działaniach. Zatem dziwi mnie, że kolejna sprawa została wykorzystana przez polityków jako pałka do wzajemnego okładania się. Politycy PO mówią, że to człowiek Ziobry i PiS, a przedstawiciele PiS twierdzą, że to człowiek TVN, Gazety Wyborczej, a do zawodu powołał go Bronisław Komorowski.

Dziecinada najwyższych lotów. Wolałbym, żeby politycy zastanowili się jak skutecznie przeciwdziałać szpiegostwu. Jak ochroną kontrwywiadowczą objąć środowisko sędziowskie. Chciałbym wiedzieć, że żyjemy w państwie w którym służby obcych państw mają problem z działaniem, a sprawa sędziego pokazuje, że bez trudu wywieziono go z Polski.

Zamiast debaty, powagi i jedności w momencie kolejnej próby rozgrywania nas przez wschodnie służby, polska klasa polityczna, jak dzieci w piaskownicy, okłada się zabawkami kupionymi z naszych - podatników - pieniędzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska