Szpital polowy w CWK w Opolu jest gotowy. Zobacz, jak wygląda w środku [WIDEO]

Miłosz Bogdanowicz
Miłosz Bogdanowicz
Szpital polowy ma sprawić, że pozostałe lecznice będą przywracane do swojej pierwotnej funkcji.
Szpital polowy ma sprawić, że pozostałe lecznice będą przywracane do swojej pierwotnej funkcji. Miłosz Bogdanowicz
Budowa szpitala tymczasowego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu dobiegła końca. W obiekcie jest już kilkadziesiąt łóżek. Teraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny zajmie się wyposażeniem obiektu w niezbędną aparaturę ratującą życie. Pierwsi pacjenci trafią do szpitala tymczasowego za kilka tygodni.

- Dzięki zaangażowaniu naprawdę wielu ludzi udało się w kilka tygodni przekształcić CWK w szpital tymczasowy. Było to niezbędne, bo mamy trudną sytuację epidemiczną w naszym kraju - tłumaczył wojewoda opolski Adrian Czubak na oficjalnym przekazaniu szpitala tymczasowego władzom Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, które obiektem będą zarządzać.

- Nie miałem wątpliwości, że powinniśmy objąć patronatem proces utworzenia szpitala polowego w Opolu. Realizacja takiej inwestycji jest bardzo trudna, ale tu bardzo szybko dostosowaliśmy obiekt wystawienniczy do funkcji szpitala - mówi Dariusz Madera, dyrektor USK.

Wojewoda dodał, że utworzenie takiego szpitala było niezbędne, by "odmrozić" inne szpitale. - W całym regionie w walkę z covidem zaangażowanych jest 20 szpitali, które zapewniają 1300 łóżek pacjentom z koronawirusem. Chcemy powoli przywracać normalne funkcjonowanie tych placówek, zgodnie z ich przeznaczeniem - zaznacza Czubak.

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym docelowo znajdzie się 150 łóżek, z czego nawet połowa będzie mogła być przekształcona w łóżka OIOM-owe, z respiratorami.

Pomieszczenia biurowe hali przekształcono w gabinety lekarskie. Dobudowano również wiaty, w których możliwe będzie przeprowadzenie dezynfekcji. W magazynie natomiast wydzielono miejsca dla postoju karetek. Przed budynkiem znalazło się też lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pierwsi pacjenci będą mogli trafić do szpitala w CWK jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Cały czas trwa też rekrutacja personelu do szpitala. - Mamy zrekrutowanych 17 lekarzy, 40 pielęgniarek i 40 ratowników medycznych. To jednak za mało, by szpital mógł funkcjonować w pełni. Ale w części będziemy mogli go otworzyć, gdy tylko znajdzie się w nim niezbędny sprzęt - dopowiada Madera.

Osoby chętne do pracy w szpitalu tymczasowym mogą składać swoje CV pod adresem [email protected] lub w siedzibie szpitala przy Al. Witosa 26. Pytania można kierować pod nr 77 45 20 133.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska