Szpital polowy w Opolu. Potrzeba personelu do szpitala tymczasowego w CWK. Zobacz, jak powstaje lecznica dla pacjentów z COVID-19

Miłosz Bogdanowicz
Miłosz Bogdanowicz
Szpital tymczasowy w CWK ma przyjąć 150 pacjentów.
Szpital tymczasowy w CWK ma przyjąć 150 pacjentów. Miłosz Bogdanowicz
W budynku Centrum Wystawienniczo-Kongresowego przy ulicy Wrocławskiej w Opolu powstaje szpital tymczasowy dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Prace są już na bardzo zaawansowanym etapie. Obecnie trwa też poszukiwanie kadry medycznej, która będzie opiekować się pacjentami chorymi na Covid-19. Przyda się każda para rąk.

Pierwsze ciężarówki ze sprzętem zjechały pod CWK 24 października. Przywieziono wtedy 10 kontenerów stanowiących zaplecze dla budowy szpitala tymczasowego. Po zwiezieniu materiałów w kolejnych dniach, ruszyły prace w środku obiektu.

- Budowa szpitala w takim obiekcie nie jest łatwym zadaniem. Trzeba bowiem przebudować część wnętrza oraz instalacje, montując między innymi te do gazów medycznych - tłumaczy Dariusz Frankowski, wiceprezes Mostostalu Zabrze, firmy zajmującej się realizacją prac.

W CWK stale pracuje kilkudziesięciu robotników oraz osób odpowiedzialnych za logistykę. - Działamy na trzy zmiany, bez wytchnienia. Wszystko po to, by zdążyć z oddaniem szpitala na koniec listopada. Póki co, wszystko wskazuje na to, że wyrobimy się w terminie - zapewnia Frankowski.

Utworzenie tymczasowej lecznicy dla pacjentów z koronawirusem zlecił wojewoda opolski Adrian Czubak. - Jak w każdym województwie, tak i w opolskim powstaje tak zwany szpital tymczasowy. Wiadomo, w jakiej jesteśmy sytuacji, coraz więcej ludzi potrzebuje wsparcia medycznego z powodu zarażenia koronawirusem, więc decyzja była nieunikniona - mówi.

- Covid przysparza więcej problemów, niż myśleliśmy, zatem musimy się wspierać. By walczyć z epidemią przekazaliśmy obiekt, którego komercyjny koszt wynajęcia na dobę to 15-20 tysięcy. Wiadomym jednak jest, że teraz musi mieć inne przeznaczenie niż kulturalno-rozrywkowe - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Przy ulicy Wrocławskiej znajdzie się 150 łóżek, 38 z nich będzie tak zwanych OIOM-owych. Wszystkie będą miały dostęp do tlenu. - Jeśli zajdzie taka potrzeba, aż 50 procent łóżek będziemy mogli przekształcić w łóżka covidowe - zapewnia wojewoda.

Szpital tymczasowy w CKW. Kto będzie w nim pracował?

By jednak szpital mógł przyjmować pacjentów, niezbędne jest zebranie odpowiedniej liczby lekarzy i pielęgniarek. - Rekrutacja już ruszyła. Potrzebujemy każdej pary rąk wolontariuszy, którzy chcą pomagać w leczeniu innych - mówi Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Jak duża kadra jest potrzebna? - Ile osób się zgłosi, tyle przyjmiemy. Dobrze byłoby mieć chociaż 1 lekarza na 10 łóżek - odpowiada Madera.

Praca medyków w szpitalu tymczasowym będzie bardzo wymagająca. - To praca w podwyższonym stresie, w trudnych warunkach. Dyżury będą organizowane rotacyjnie - część w strefie zakażonej, część w strefie czystej. Wszystko po to, by nie pracować cały czas w kombinezonach, gdyż jest to bardzo obciążające - wylicza dyrektor USK.

Oprócz lekarzy i pielęgniarek poszukiwani są też rehabilitanci, farmaceuci, psychologowie, farmaceuci, pomoc apteczna, sekretarki medyczne, kierowcy-ratownicy, informatycy czy inżynierowie aparatury medycznej.

Osoby chętne mogą składać CV pod adresem [email protected] lub w siedzibie szpitala przy Al. Witosa 26. Pytania można kierować pod nr 77 45 20 133.

Obecnie, jak informuje wojewoda, na Opolszczyźnie jest 900 łóżek dla pacjentów z COVID-19. W kolejnych tygodniach będzie ich jednak przybywać. - Cały czas monitorujemy sytuację w regionie, rozmawiamy z dyrektorami szpitali, również prywatnych, by stale zwiększać bazę łóżkową - podsumowuje Adrian Czubak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska