Szpital powiatowy w Kluczborku będzie miał uniwersytecką rangę

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Studenci medycyny będą uczyli się lekarskiego fachu w szpitalu powiatowym w Kluczborku. Dla szpitala to świetna okazja nie tylko na podniesienie prestiżu, ale i na zatrudnienie młodych lekarzy po ukończeniu przez nich uczelni.
Studenci medycyny będą uczyli się lekarskiego fachu w szpitalu powiatowym w Kluczborku. Dla szpitala to świetna okazja nie tylko na podniesienie prestiżu, ale i na zatrudnienie młodych lekarzy po ukończeniu przez nich uczelni. Mirosław Dragon
Zarząd powiatu kluczborskiego podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem Opolskim. Pomoże szkolić lekarzy.

Uniwersytet Opolski zabiega o uruchomienie wydziału lekarskiego. Oprócz wykładów w uniwersyteckich salach studenci medycyny będą także potrzebowali zajęć praktycznych w szpitalach. Jedną z placówek, w których będą mogli uczyć się lekarskiego fachu, będzie szpital powiatowy w Kluczborku.

- Rada powiatu podjęła już jednogłośnie uchwałę wspierającą, a zarząd powiatu podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem Opolskim - informuje starosta Piotr Pośpiech.

Kluczborski szpital tym bardziej nadaje się na miejsce praktyk lekarskich, że aż pięciu lekarzy ma tytuł naukowy. Doktorami nauk medycznych są ordynator ginekologii Marek Rajca, ordynator pediatrii Lidia Tomanek, Hanna Żwirska-Lembrych, Krzysztof Strójwąs oraz dr hab. Marek Kucharzewski. W trakcie przewodu doktorskiego są następni trzej medycy.

- Dla uniwersytetu taka współpraca z nami to budowanie sobie kadry lekarzy z tytułami naukowymi. Dla nas to świetna okazja na narybek lekarski, czyli młodych lekarzy, którzy mogą pracować w naszym szpitalu powiatowym - mówi Piotr Pośpiech. - Młody lekarz z ambicjami prędzej wybierze pracę w szpitalu powiatowym, który współpracuje z uniwersytetem.

Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku znalazło się w gronie czterech powiatowych szpitali, które podpisały umowę z opolską uczelnią. Pozostałe to lecznice w Strzelcach Opolskich, Nysie i Krapkowicach.

Według planów wydział lekarski Uniwersytetu Opolskiego ruszy w roku akademickim 2017/18.

- Korzyści z utworzenia w Opolu wydziału lekarskiego to po pierwsze danie młodzieży z naszego powiatu i z całego województwa szanse na zdobycie w Opolu atrakcyjnego zawodu, a po drugie choćby częściowa pomoc w uporaniu się z deficytem lekarzy, których na naszym terenie brakuje - mówi Piotr Pośpiech.

Współpraca kluczborskiego szpitala polegać będzie na udostępnieniu pomieszczeń i współpracy z kadrą lekarzy. Zajęcia praktyczne na wydziale lekarskim, czyli przedmioty kliniczne, są realizowane na oddziałach szpitalnych. Opolska uczelnia podpisała umowy z kilkoma szpitalami, żeby zajęcia odbywały się w małych grupach.

Oprócz kluczborskiego szpitala powiatowego umowę z Uniwersytetem Opolskim podpisał również Vital Medic, uruchomiony w ubiegłym roku szpital specjalistyczny w Kluczborku.

Deklarację współpracy złożył także kluczborski szpital kardiologiczny Polskiej Grupy Medycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska