Szpital w Strzelcach Opolskich będzie mieć nowe lądowisko dla helikopterów [Zdjęcia]

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Tak z lotu ptaka prezentuje się lądowisko dla śmigłowców, którego budowa dobiega końca.
Tak z lotu ptaka prezentuje się lądowisko dla śmigłowców, którego budowa dobiega końca. Radosław Dimitrow
W Strzelcach Opolskich kończy się budowa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obiekt stanął w odległości ponad 2 km od szpitala.

Na Opolszczyźnie lądowiska dla śmigłowców LPR-u działają przy szpitalach m.in. w Opolu, Nysie, Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu i Oleśnie. Zgodnie z przepisami muszą być w nie wyposażone placówki, w których funkcjonują Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

Strzelecki szpital, był jednym z nielicznych w okolicy, do którego śmigłowce ratownicze miały utrudniony dostęp. Co prawda, mogły lądować na pobliskim stadionie, ale takie rozwiązanie było traktowane, jako ostateczność.

Strzeleckie starostwo przez lata odsuwało konieczność budowy lądowiska. Samorząd stał na stanowisku, że skoro po ofiarę wypadku (a są to często bardzo poważne obrażenia) przylatuje śmigłowiec, to powinna ona trafić do wyspecjalizowanej placówki, a nie szpitala powiatowego.

Ostatecznie budowę lądowiska wymusiły przepisy. Prace budowlane ruszyły w połowie 2021 r., a teraz dobiegają końca.

- Będzie to obiekt z najnowocześniejszą aparaturą, umożliwiającą m.in. naprowadzanie maszyny w porze nocnej i przy trudnych warunkach pogodowych - zauważa Józef Swaczyna, starosta strzelecki. - Pod oddaniu inwestycji do użytku będziemy się przyglądać z jaką częstotliwością będzie wykorzystywana.

Gdyby strzelecki szpital (przy wsparciu starostwa) nie zainwestował w lądowisko, mógłby to być powód nawet do odebrania kontraktu z NFZ-u na prowadzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Lądowisko nie powstało jednak przy samym szpitalu, przy ul. Zakładowej tuż obok komendy strażaków (to nieco ponad 2 km od szpitala). Pacjenci będą dowożeni do szpitala karetką.

- Na terenie szpitala było mało miejsca, a inwestycja wiązałaby się z wycinką około 100 drzew - zauważa Swaczyna. - Dlatego wskazaliśmy tę druga lokalizację.

Inwestycja pochłonęła ok. 1 mln złotych złotych. Samorząd wyłożył na ten cel 300 tys. złotych. Pozostałą część sfinansowała Unia Europejska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska