Szpital Wojewódzki w Opolu kupił supernowoczesny aparat do diagnostyki - to gamma kamera SPECT CT

Redakcja
Umożliwia ona bardzo dokładną wizualizację narządów wewnętrznych oraz ich ocenę. Służy do badania kości - w poszukiwaniu zmian zapalnych i przerzutów nowotworowych, a także - tarczycy, serca, nerek.

Gamma kamera SPECT CT została zakupiona dla Zakładu Medycyny Nuklearnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Kosztowała ponad 2 mln 683 tys. zł, z czego blisko 2 mln 300 tys. zł przekazało Ministerstwo Zdrowia.

- Do tej pory dysponowaliśmy gamma kamerą, ale jednogłowicowa, której możliwości diagnostyczne były ograniczone, poza tym badanie pacjenta trwało długo, nawet 45 minut - mówi dr n. med. Diana Jędrzejuk, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Natomiast nowe urządzenie jest dwugłowicowa i niezwykle zaawansowane technologicznie, gdyż jest sprzężone z tomografem komputerowym. Umożliwia wykonanie w jednym czasie scyntygrafii, czyli obrazu narządu oraz skanu tomograficznego, bez konieczności przesuwania stołu z pacjentem. Pozwala to na precyzyjne określenie zmiany w narządzie i jej lokalizacji. Gamma kamera jednogłowicowa tego nie zapewniała. Poza tym badanie potrwa teraz o połowę krócej.

Gamma kamera wykorzystuje promieniowanie gamma radioizotopów, które wprowadza się do organizmu pacjenta w postaci radiofarmaceutyku. To dzięki temu jest możliwa bardzo dokładna wizualizacja struktury narządów wewnętrznych oraz ocena ich czynności.

- Gamma kamera SPECT CT posłuży do poszukiwania zmian zapalnych w kościach, a przede wszystkim do diagnostyki onkologicznej - podkreśla dr Diana Jędrzejuk. - Dzięki niej ocenimy, czy nie doszło w kościach do przerzutów nowotworowych, a zwłaszcza możemy je dużo wcześniej wykryć. Z przerzutami do kości spotykamy się najczęściej w przypadku raka piersi, prostaty, nerki, jak też jelita grubego. Diagnostyka za pomocą gamma kamery pełni w onkologii ogromną rolę, gdyż są przerzuty do kości, które nie bolą. A potem na skuteczną interwencję medyczną jest już za późno.

Za pomocą supernowoczesnego sprzętu można badać pacjentów w każdym wieku - poczynając od niemowląt po ludzi starszych.

- Dzięki niemu można również zlokalizować gruczolaka przytarczyc, co ułatwi potem pracę chirurgowi - wyjaśnia dr Jędrzejuk. - Gruczolak daje bardzo dużo objawów np. prowadzi do łamliwości kości, a w efekcie do kalectwa. Gamma kamera SPECT CT pozwala dokładnie zlokalizować tarczycę, ocenić wole guzkowe tarczycy. Jak również służy do oceny nerek i mięśnia sercowego.

Dzięki czemu Szpital Wojewódzki uzyskał tak dużą dotację? Otóż wcześniej Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, a konkretnie zadania pn. "Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów".

- A tak duża dotacja była możliwa dzięki temu, że komisja konkursowa pozytywnie oceniła przygotowaną przez nas aplikację - podkreśla Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Na pewno zadecydowała też o tym rekomendacja, jakiej udzielił nam prof. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej.

Zakład Medycyny Nuklearnej w Szpitalu Wojewódzkim jest jedyna taką placówką na Opolszczyźnie. Wykonuje też badania dla pacjentów z innych województw - głównie ze śląskiego i dolnośląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska