Sztangista Mateusz Kasina 13. na mistrzostwach Europy juniorów

Mateusz Kasina podczas zawodów miał cztery udane podejścia.
Mateusz Kasina podczas zawodów miał cztery udane podejścia. Sławomir Jakubowski
Startujący w wadze do 94 kg zawodnik Budowlanych Opole zaliczył w dwuboju 320 kg.

Kasina był ostatnim z trzech zawodników Budowlanych, który wystąpił na pomoście w izraelskim Eilat w trwających tam mistrzostwach Europy juniorów (do lat 20) i młodzieżowców (do 23 lat). Wcześniej w gronie młodzieżowców startowali: Tomasz Rosoł i Łukasz Krawczyk. Rosoł w kat. 69 kg zajął w dwuboju 8. miejsce, a start Krawczyka w wadze do 77 kg zakończył się dużym sukcesem. Zdobył on bowiem w dwuboju brązowy medal.

Kasina realnych szans na wysoką pozycję nie miał. W jego kategorii startowało aż 26 zawodników, z czego duża część legitymowała się znacznie lepszymi rekordami życiowymi. Poza tym opolski zawodnik równie dobrze mógł wystartować w lżejszej wadze do 85 kg. Jego waga jest bowiem zbliżona do tego limitu. Trenerzy reprezentacji Polski zadecydowali, że w tej niższej wadze wystąpił inny reprezentant Polski - Przemysław Koterba. Ten ruch był dobry, bo Koterba podniósł 330 kg w dwuboju i zajął ostatecznie w wadze do 85 kg 5. miejsce.

Mający 19 lat Kasina w dwuboju zaliczył 320 kg i został sklasyfikowany na 13. pozycji. Na wyższą lokatę raczej szans nie miał, bo 12. w klasyfikacji Niemiec Philip Kudzik miał 333 kg.

Zawodnik Budowlanych miał tylko jedną udaną próbę w rwaniu ze sztangą ważącą 140 kg. Potem dwie z ciężarem 144 kg spalił. W podrzucie miał już wszystkie udane próby zaliczając kolejno: 171, 176 i 180 kg.

Zwyciężył Litwin Zygimantas Stanulis z wynikiem 376 kg (168+208). Drugi był Rosjanin Aleksiej Kosow - 369 kg (172+197), a trzeci Białorusin Aliaksandr Wenskel - 366 kg (164+202)