Sztangista z Opola z brązowym medalem młodzieżowych mistrzostw Europy!

Mający 21 lat Łukasz Krawczyk odniósł w Eilat największy sukces w swojej karierze. Sławomir Jakubowski
Łukasz Krawczyk na zawodach w izraelskim Eilat był trzeci w dwuboju w wadze do 77 kg.

Krawczyk jest jednym z trzech zawodników Budowlanych Opole w 28-osobowej reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy młodzieżowców (do lat 23) i juniorów (do lat 20) w Eilat. We wtorek 8. miejsce wśród młodzieżowców w wadze do 69 kg zajął Tomasz Rosoł, a w czwartek rano na pomost wyjdzie wśród juniorów (kat. 94 kg) Mateusz Kasina. Sukcesem dla niego będzie miejsce w pierwszej dziesiątce.

Przed rozpoczęciem zawodów to Krawczyk miał największe szanse z naszej trójki na medal. Realnie jednak patrząc, żeby stanąć na podium musiało mu też dopisać szczęście. I tak się stało. Z 12 zawodników będących na liście startowej w jego wadze ostatecznie do rywalizacji przystąpiło tylko ośmiu.

Po rwaniu można było jednak wątpić w dobry występ zawodnika Budowlanych. Miał tylko jedną udaną próbę ze sztangą ważącą 135 kg. Potem dwie z ciężarem 140 kg spalił. Dało mu to dopiero 7. miejsce ze stratą aż 10 kg do zajmującego 3. miejsce Rumuna Adriana Ghisoiu.

Tyle, że w podrzucie doszło do niespodziewanych rozstrzygnięć. Ghisoiu spalił pierwszą próbę z ciężarem 160 kg, a potem się wycofał z walki z powodu kontuzji i nie został sklasyfikowany w dwuboju. Trzy próby spalił natomiast drugi po rwaniu Ukrainiec Eduard Sawczenko i też nie został sklasyfikowany. W walce zostało więc tylko sześciu sztangistów.

Najmłodszy w stawce 21-letni Krawczyk zaliczył 175 kg, a w drugiej próbie 181 kg. Trzecią z ciężarem 185 kg spalił, ale te podniesione 181 kg dały mu drugie miejsce w podrzucie i trzecie w dwuboju z wynikiem 316 kg.

Dwaj najlepsi zawodnicy mieli dużą przewagę nad reszta konkurentów. Zwyciężył Rumun Paul Stoichita 328 kg (142+186) przed Bułgarem Aleksandarem Dimitrowem 327 kg (147+180). Za Krawczykiem, który w Eilat odniósł największy sukces w karierze, kolejni rywale byli bardzo blisko. Czwarte miejsce zajął Mołdawianin Dumitru Captari - 315 kg, piąte Hiszpan Alejandro Gonzalez - 312 kg, a szóste Ukrainiec Artur Gubanow - 310 kg.