Sztuka i magiczna twórcza atmosfera w Plastyczniaku w Opolu

redakcja
Uczestnicy zajęć z dumą pokazywali swoje prace, oprowadzali po wystawie bliskich i przyjaciół, robili pamiątkowe zdjęcia.
Uczestnicy zajęć z dumą pokazywali swoje prace, oprowadzali po wystawie bliskich i przyjaciół, robili pamiątkowe zdjęcia.
W galerii Ogniska Plastycznego odbyła się wystawa prac uczestników popołudniowych zajęć.

Ognisko Plastyczne w Opolu ma swoją wyjątkową atmosferę. Nawet w najbardziej ponure zimowe popołudnie wejście w mury opolskiego Plastyczniaka, otwartego do późnych godzin dla uczestników zajęć ogniskowych, oznacza wycieczkę do krainy koloru, faktury, inspiracji, wyobraźni. Można zapisać się na rysunek, malarstwo, rzeźbę, ceramikę, scenografię lub fotografię i skorzystać nie tylko z profesjonalnych, w pełni wyposażonych pracowni specjalistycznych, ale przede wszystkim z wiedzy i doświadczenia artystów-plastyków, prowadzących zajęcia.

- Zajęcia są bardzo ciekawe. W Ognisku nigdy nie jest nudno – zgodnie twierdzą Jadzia i Aniela, które już trzeci rok są uczestniczkami zajęć. – Nauczyciele są bardzo mili, na każdych zajęciach poznajemy coś nowego.

Jadzia i Aniela są siostrami. Przez dwa lata uczyły się rysunku i malarstwa, a w tym roku postanowiły nauczyć się podstaw ceramiki.

- W przyszłości chciałabym jeszcze spróbować scenografii – deklaruje Jadzia. – Raczej nie myślę o zawodzie artysty, ale praca twórcza sprawia mi wiele przyjemności i relaksuje.

27 lutego w Galerii Ogniska odbył się wernisaż prac uczestników popołudniowych zajęć. Niewielka szkolna Galeria wypełniła się gośćmi, chcącymi zobaczyć najlepsze prace wykonane w poszczególnych pracowniach. Wernisaż został urozmaicony występem Bartosza Lewandowskiego, iluzjonisty, finalisty programu „Mam Talent”. Tegoroczny wernisaż ogniskowej wystawy to również początek nowej tradycji.

- Postanowiliśmy symbolicznie docenić pracę nauczycieli Ogniska, artystów-plastyków od lat dzielących się z kolejnymi pokoleniami młodych ludzi swoją wiedzą, pasją, talentem. Zaczęliśmy od uhonorowania nauczycieli z najdłuższym stażem: Ireny Grabowskiej, Bronisława Bolka, Bożeny Szwajkowskiej-Krauze – mówi Katarzyna Kubik, wicedyrektor opolskiego Plastyczniaka. – Wyróżnienie nazwaliśmy „Płomień Ogniska”. To są ci, którzy najwytrwalej go podtrzymują.

- W Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego uczę malarstwa nieprzerwanie od ponad ćwierć wieku – mówi Bożena Szwajkowska-Krauze. – Dwa lata temu przeszłam na emeryturę i nadal uczę, prowadząc w Ognisku Plastycznym zajęcia z rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży w wieku 10 – 15 lat.

W każdym młodym twórcy drzemie chęć podzielenia się swoją twórczością. Uczestnicy zajęć z uwagą przyglądali się pracom, z dumą oprowadzali po wystawie członków swoich rodzin i przyjaciół, robili pamiątkowe zdjęcia. Być może część z nich odkryje w sobie pasję na tyle silną, że zechcą zawodowo kształcić się w tym kierunku.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska