Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Hiob'51". Sztuka teatralna o żołnierzach wyklętych na deskach Nyskiego Domu Kultury. Można otrzymać darmową wejściówkę

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Scena ze spektaklu "Hiob'51"
Scena ze spektaklu "Hiob'51" archiwum Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
„Łukasz Ciepliński jak biblijny Hiob został ogołocony z wszystkiego, co najcenniejsze. Zabrano mu rodzinę, wolność, życie”. Nyski Dom Kultury i Delegatura IPN w Opolu zapraszają na spektakl teatralny w wykonaniu artystów rzeszowskiego teatru. Można otrzymać darmowe wejściówki.

W Nysie organizowana jest ciekawa propozycja spędzenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Spektakl „Hiob’51” to historia płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, prezesa IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ostatniej niepodległościowej struktury organizacyjnej w powojennej rzeczywistości stalinowskiego terroru. Święto państwowe ustanowione 1 marca przypada w dniu egzekucji płk. Cieplińskiego i pozostałych członków zarządu tej organizacji wykonanej w 1951 roku.

– Łukasz Ciepliński jak biblijny Hiob został ogołocony z wszystkiego, co najcenniejsze. Zabrano mu rodzinę, wolność, życie – pisze o sztuce jej autor Jarosław Jakubowski. – Zabrano mu godność i prawo do ludzkiego pochówku. Jego bliskim na wiele lat przydano piętno rodziny zdrajcy. Jakby mało było zgładzić, posunięto się do próby wymazania pamięci. Taki los spotkał wielu innych Niezłomnych.

Łukasz Ciepliński jest znany ze swojej głębokiej duchowości. Popularne są opinie, że powinien być kandydatem na ołtarze. Zachowały się wzruszające grypsy, które z więzienia pisał do swojej żony i syna. Listy te są dokumentacją wartości, w które głęboko wierzył Ciepliński. Bez trudności można je znaleźć w internecie.

– Widzisz Wisienko, zrobili ze mnie bandytę i nie pozwalają mi tego wyjaśnić. To wszystko kłamstwo. Żalę się przed Bogiem, Tobą i Andrzejkiem. Żyję tylko dlatego aby Ciebie raz jeszcze zobaczyć. Bogu dziękuję, że dał mi tak dobrą żonę. Wierzę że Andrzejka wychowasz na dobrego Polaka i katolika. Bądź mężna! To dla Boga i Polski. (…) Mnie żal tylko Was. Przebacz, ja nie mogłem inaczej żyć – zwracał się do bliskich więziony oficer

Autor spektaklu wie, że temat powojennego powstania niepodległościowego wciąż budzi dużo emocji w polskim społeczeństwie. Nie kryje przekonania, że u fundamentu tego niezrozumienia leży kłamstwo.

I nawet dziś spotkać można opinie, że „Żołnierzy Wyklętych nigdy nie było”, ponieważ mieliśmy do czynienia z „wojną domową”, a więc starciem dwóch koncepcji urządzenia Polski po 1945 roku. Trudno o perfidniejszy fałsz, bo nie tylko poddaje on w wątpliwość bohaterstwo Niezłomnych, ale również kwestionuje okupację sowiecką, pod którą de facto znalazła się Polska pojałtańska. Niezłomni nie uczestniczyli w wojnie domowej, tylko w wojnie z obcym okupantem – stwierdza zdecydowanie Jakubowski”.

Twórca tłumaczy, że historia życia i śmierci „Pługa” jest historią wciąż aktualną, gdyż członkowie powojennej konspiracji uczestniczyli w starciu cywilizacyjnym. Wyraża nadzieję, że sztuka będzie pobudzała do refleksji na temat Polaków, którzy podjęli nierówną walkę z powojenną okupacją komunistyczną.

W sztuce wystąpi zespół artystów związanych z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w składzie Kacper Pilch, Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Marek Kępiński, Robert Żurek oraz Bartłomiej Skubisz „Eskaubei” (rap). Spektakl wyreżyserował Jan Nowara.

Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Sztuka będzie wystawiona w środę 1 marca o godz. 19.00. Czas trwania to 130 minut. Darmowe wejściówki na spektakl są do odebrania w kasie Nyskiego Domu Kultury czynnej w godz. 8.00-15.00 (tel. 77 433 44 75).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto