Szymiszów. Prywatna firma chce uruchomić nieczynne wyrobisko wapienia

Radosław Dimitrow [email protected]
- W czasach PRL-u to wyrobisko działało - mówi Engelbert Cioch. (fot. Radosław Dimitrow)
- W czasach PRL-u to wyrobisko działało - mówi Engelbert Cioch. (fot. Radosław Dimitrow)
Prywatna firma chce uruchomić nieczynne wyrobisko wapienia pod Szymiszowem. Ale ludzie boją się, że ich domy będą pękać.

Firma "Trans-Com” właśnie stara się o pozwolenia na uruchomienie działalności. Planuje wydobywać kamień wapienny, który zalega kilkanaście metrów pod ziemią.

Zobacz: Kędzierzyn-Koźle. Nowa rada nadzorcza w ZAK

Inwestycja ma być uruchomiona przy tzw. "Skałce” - wyrobisku, które w latach 50. i 60. było jeszcze eksploatowane, a na które po zamknięciu okoliczni mieszkańcy przyjeżdżali się kąpać.

Firma planuje wydobywać kamień na obszarze 35 ha z wykorzystaniem materiałów wybuchowych i ciężkiego sprzętu. To najbardziej niepokoi mieszkańców, których domy oddalone są od planowanej kopalni o około 500 metrów.

- Jaką mamy pewność, że nasze domy nie będą pękać? Przecież Szymiszów położony jest na skale. Drgania będą się nieść aż na wieś - mówili mieszkańcy podczas spotkania wiejskiego, na którym inwestor przedstawił plany.

- Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw - uważa Engelbert Cioch, sołtys Szymiszowa-wsi. - Chcielibyśmy mieć dostęp do badań sejsmicznych, jakie będzie przeprowadzać firma.

Zobacz: Prudnik. Fiasko negocjacji z inwestorem Froteksu

Przedstawiciele inwestora mówią, że są otwarci na współpracę. Mieszkanców zapewniają, że działalność nie będzie uciążliwa.

- Materiały wybuchowe, które dostępne są obecnie na rynku, umożliwiają kruszenie skał w bardzo precyzyjny sposób, przy maksymalnej redukcji huku i drgań - przekonuje Krzysztof Kominowski, geolog, który przeprowadza badania dla inwestora.

Firma planuje wydobywać rocznie 400 tys. ton wapienia. Kamień będzie transportowany drogą krajową nr 94. O tym, czy inwestor dostanie pozwolenia, ostatecznie zdecydują instytucje zajmujące się ochroną środowiska i sami mieszkańcy.

Do końca marca mogą zgłaszać swoje uwagi w tej sprawie. Przyjmuje je Referat Ochrony Środowiska w strzeleckim ratuszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska