MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta szczepionka może uchronić przed rakiem szyjki macicy. Dla dzieci jest darmowa

Mirela Mazurkiewicz
W Opolu szczepienia będą odbywały się w szkołach na mocy porozumień POZ-etów z dyrektorami szkół.
W Opolu szczepienia będą odbywały się w szkołach na mocy porozumień POZ-etów z dyrektorami szkół. Pixabay
Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, jest najczęściej występującą infekcją, przenoszoną drogą płciową. Może on prowadzić do raka szyjki macicy, ale nie tylko kobiety mają powody do obaw. Ochronę przed chorobą daje szczepionka, o ile zostanie w porę podana. Stąd ministerialny program, kierowany do uczniów szkół podstawowych w całej Polsce.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że każdego roku w Polsce prawie 3 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Prawie wszystkie przypadki są wynikiem wcześniejszego zakażenia HPV, które często przebiega bezobjawowo. W wielu przypadkach organizm może sam zwalczyć wirusa, ale gdy tak się nie stanie dochodzi do tzw. zakażenia przetrwałego. Konsekwencją może być m.in. rak szyjki macicy, sromu czy pochwy u kobiet, rak prącia u mężczyzn oraz rak odbytu, nowotwory szyi i głowy u osób obojga płci.

Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu seksualnego, ale nie tylko, bo ryzykowny jest nawet kontakt „skóra do skóry”. Infekcje są na tyle powszechne, że niemal każda aktywna seksualnie osoba ulega zakażeniu HPV co najmniej raz w życiu. Najskuteczniejszą metodą walki ze skutkami zakażenia, jest podanie szczepionki nim dojdzie do kontaktu z wirusem, stąd wprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia powszechnego programu szczepień wśród uczniów szkół podstawowych. Szczepienie nie jest obowiązkowe, ale chętni mogą z niego skorzystać za darmo.

- W Opolu szczepienia będą odbywały się w szkołach na mocy porozumień POZ-etów z dyrektorami szkół – wyjaśnia Jolanta Kawecka, rzeczniczka Centrum Zdrowia w Opolu. - Od 2009 szczepiliśmy dzieci w ramach programów profilaktycznych finansowanych przez miasto Opole. Mieliśmy w ostatnich latach bardzo wysoki, bo około 60-70 procent wskaźnik wyszczepialności, chociaż wizyty w przychodniach miały charakter całkowicie dobrowolny. Teraz także decyzja będzie należeć od rodziców, ale o to czy wyrażają zgodę na zaszczepienie dziecka będą pytani właśnie w szkołach.

Od września z darmowego szczepienia przeciw HPV mogą skorzystać dzieci, zarówno chłopcy jak i dziewczynki, między 9 do 14 rokiem życia. W ramach programu szczepionki podawane są w dwóch dawkach, a odstęp między nimi wynosi od 6 do 12 miesięcy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że u kobiet występuje 10-krotnie wyższe ryzyko chorób spowodowanych zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (w porównaniu do mężczyzn). To nie oznacza jednak, że chłopcy powinni z nich zrezygnować.

- Szczepieniami objęci są także chłopcy w celu wykluczenia w przyszłości przenoszenia wirusa, który powoduje u kobiet raka szyjki macicy. W krajach skandynawskich, gdzie szczepienia są masowe od wielu lat w bardzo dużym stopniu wyeliminowano tę chorobę – podkreśla Jolanta Kawecka.

Program profilaktyczny jest realizowany w całym kraju.

Jak zapisać dziecko na szczepienie

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
  • przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00-18.00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
  • przez aplikację mojeIKP.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy oceniają rząd: mieszane opinie po roku

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska