Tabletkę można także...wypić

fot. sxc
fot. sxc
Niektóre osoby mają kłopoty z połykaniem tabletek, zwłaszcza dużych. Ale na szczęście jest na to rada. Mogą zapytać w aptece o ich ewentualne odpowiedniki w formie musującej. Pacjenci mają już w czym wybierać.

Wytwórcy leków wychodzą pacjentom naprzeciw, coraz więcej tabletek można rozpuszczać w wodzie lub w mleku. Ma to również tę zaletę, że działają one wtedy o wiele szybciej, gdyż zaczynają się niemal natychmiast wchłaniać w przewodzie pokarmowym. Jest to istotne choćby w przypadku preparatów przeciwbólowych, gdy chory nie chce cierpieć.

- Przyjmowanie tabletek w postaci musującej powinno być polecane zwłaszcza tym pacjentom, którzy mają kłopoty z żołądkiem, cierpią np. na często nawracające wrzody - uważa Marek Tomków, farmaceuta z Kluczborka. - Zanim tabletka w normalnej postaci zdąży się rozpuścić i uwolni się z niej substancja lecznicza, musi ona odbyć długą drogę po przewodzie pokarmowym, dotrzeć do błony śluzowej żołądka i jelit, żeby dopiero potem przeniknąć do krwiobiegu. A to nie jest niestety dla organizmu obojętne.

Jeśli pigułka waży przykładowo 25 gramów, a substancji czynnej, czyli najistotniejszej jej części w leczeniu danego schorzenia jest 5 gramów, bo resztę stanowi jej otoczka, to łatwo sobie wyobrazić, jaką pracę musi wtedy wykonać przewód pokarmowy. Przede wszystkim jednak czas od zażycia leku do jego zadziałania odpowiednio się wydłuża.

Szczególnie szkodliwe dla żołądka są tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jeśli są przyjmowane w postaci tradycyjnej. Często bowiem przyklejają się one do jego ścian, drażniąc je lub wywołując w tych miejscach owrzodzenie śluzówki. Nierzadko prowadzi to do powstania wrzodów. Natomiast zastosowanie specyfiku musującego tym nie grozi.

Niektóre preparaty powinny być przyjmowane w formie rozpuszczalnej, ponieważ są wtedy lepiej przyswajane przez organizm - podkreśla Marek Tomków. - Dotyczy to np. cytrynianu magnezu. Bardzo korzystne jest też zażywaczłowiek jest nawilżony od środka. Skoro i tak potrzebujemy odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza w gorące dni, to przynajmniej połączymy je z niezbędnymi witaminami.

Nie wszystkie jednak leki są dostępne w formie musującej, choć przemysł farmaceutyczny stopniowo poszerza ich gamę. Na razie w tej postaci można kupić preparaty przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwko biegunce, na przeziębienie i grypę, na... kaca, a także różne witaminy, minerały, mikroelementy. Możliwość wypicia wapna w formie musującej ma np. duże znaczenie, gdy wystąpią u kogoś nagłe objawy alergii. Błyskawicznie łagodzi ono jej objawy.

Producenci tak idą pacjentom na rękę, że pewne specyfiki, choćby wspomniane musujące wapno, nie w takiej postaci witamin, gdyż im więcej wypije się tego płynu, tym lepiej można kupić w różnych smakach.
- Nadużywanie tabletek w postaci bąbelków jednak też jest niewskazane - ostrzega farmaceuta. - Leki w tej postaci również mogą podrażnić żołądek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska