MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tablica Marka Hłaski zawisła w Zaułku Ossolińskich. Co słynny pisarz miał wspólnego z Wrocławiem?

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W środę (8 maja) w Zaułku Ossolińskich we Wrocławiu uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą Markowi Hłasce. Wcześniej grupa wolontariuszy posprzątała jego grób. W zaangażowanie na rzecz krzewienia pamięci o pisarzu zaangażowały się: wrocławskie stowarzyszenie TuiTam, Gmina Wrocław oraz samo Ossolineum.

Rok 2024 został przez sejm RP ogłoszony rokiem Marka Hłaski. Z tej okazji, w Zaułku Ossolińskich, 8 maja została zamontowana tablica pamiątkowa, poświęcona pisarzowi. Uroczystego odsłonięcia dokonali: przedstawiciele Gminy Wrocław, władze Ossolineum i członkowie stowarzyszenia TuiTam.

Oprócz tablicy - wykłady i spacery

- Marek Hłasko ma tablicę w Warszawie na domu, w którym mieszkał. U nas, na Borelowskiego, gdzie także przez parę lat przebywał, taka tablica istnieje, ale jest trudno dostępna. Bardzo się cieszę, że teraz pojawiła się właśnie tutaj i jest ogólnodostępna - mówi dr Kamila Sowińska, badająca życiorys Hłaski od wielu lat.

Z okazji roku Hłaski, przewodnicy miejscy ze stowarzyszenia TuiTam planują ciekawe spacery tematyczne śladami pisarza. Już teraz odbywają się prelekcje i wykłady poświęcone jego życiu i twórczości, a w samym Ossolineum prezentowane są jego rękopisy.

- Spacery śladami Marka Hłaski oraz wykłady o pisarzu odbywają się dziś i w następne dni: 9, 10 i 11 maja - informuje Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodniczka ze stowarzyszenia TuiTam. - Poza tym, planujemy kolejne spacery - na razie po centrum Wrocławia, potem także na przykład po Wytwórni Filmów Fabularnych i jej niedostępnych zakamarkach ściśle związanych z pisarzem.

Posprzątali grób Marka Hłaski

W kwietniu 2024, grupka wolontariuszy uprzątnęła grób pisarza, w niemiecki Wiesbaden. Zanim jednak to się stało, musieli ów grób odnaleźć!

- Wyposażeni w narzędzia ogrodnicze, ziemię i rośliny członkowie Stowarzyszenia Niemiecko-Polskiego Miast Partnerskich Wiesbaden - Wrocław poszukiwali grobu Marka Hłasko na Cmentarzu Południowym w Wiesbaden. Gdy go odnaleźli, był w opłakanym stanie, porośnięty wysoką trawą. Po trzech godzinach pracy naszej trójki wygląda bardziej atrakcyjnie: kwiaty w polskich barwach przed krzyżem, potem bratki i niezapominajki rozsypane po całym grobie. Wszystko w sam raz na 55. rocznicę śmierci wielkiego polskiego pisarza, który inspirował młodzież na całym świecie - opisuje Małgorzata Urlich-Kornacka.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska