Tajemnicze kamienie na wyspie Bolko w Opolu [video]

Redakcja
- Te kamienie mogły upamiętniać znamienitych opolan lub naukowców, a może też wyryto na nich nazwy cennych drzew? - zastanawia się Krystyna Słodczyk.
- Te kamienie mogły upamiętniać znamienitych opolan lub naukowców, a może też wyryto na nich nazwy cennych drzew? - zastanawia się Krystyna Słodczyk. Sławomir Mielnik
Dr Krystyna Słodczyk znalazła na wyspie Bolko kamienie z niemieckimi napisami. Być może to zapomniane elementy parku, który ma już 100 lat.

Do poszukiwań na wyspie zachęcił panią doktor nasz artykuł poświęcony historii parku na wyspie Bolko. Oparliśmy go na wspomnieniach ogrodnika miejskiego. Napisał m.in., że na wyspie stał kamień upamiętniający Ericha Schmidta, który pomógł w zagospodarowaniu Bolko.

Czytaj także: Sto lat wyspy Bolko w Opolu [zdjęcia]

Zlokalizować tego głazu jeszcze się nie udało, ale niejako przy okazji pani doktor znalazła dwa kamienie z niemieckimi napisami.

Oba znajdują się tuż obok alejek parkowych, ale dla wielu opolan będą wielkim zaskoczeniem. Kamienie dobrze widoczne są tylko zimą, gdy na roślinach nie ma liści.

- Na pierwszym, mniejszym, jest napis "Mobius Linde", a na drugim, znacznie większym, napis jest trudny do odczytania, choć jedno słowo można chyba odczytać jako "Platz" - opowiada dr Słodczyk.

Gdy przyjrzeć się bliżej otoczeniu głazów, to widać, że wokół jest sporo wapiennych kamieni. To może sugerować, że kiedyś w ich okolicach istniały skalniaki (ogród skalny).

- Te kamienie mogły upamiętniać jakichś znamienitych opolan lub naukowców, a może też wyryto na nich nazwy cennych drzew? - zastanawia się Krystyna Słodczyk.

To na razie hipotezy wymagające potwierdzenia, o które będzie jednak trudno.

Urząd miasta - zarządzający parkiem - nie ma bowiem żadnych informacji o tych kamieniach. I to nie tylko na temat tych alejek, ale także na temat tablicy z napisem "Dr. Born Insel", jaką pani Słodczyk odkryła w ubiegłym roku na wyspie znajdującej się na stawie w środku Bolko.

Dr Maciej Borkowski, któremu udało się zidentyfikować pomnik stojący obok wejścia do parku jako obelisk poświęcony cesarzowi Niemiec, przyznaje, że o innych kamieniach z napisami nie słyszał.

- Ale to, że one są, nie jest zaskoczeniem, nadal bardzo wiele jest do odkrycia nie tylko na wyspie, ale i w całej historii przedwojennego miasta - ocenia dr Borkowski, który pomoże w odczytaniu niemieckich napisów.

Dr Krystyna Słodczyk zapowiada z kolei, że będzie szukać kolejnych kamieni.

- Wierzę, że wyspa jeszcze nas zaskoczy - mówi Krystyna Słodczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska