Już w niedzielę 11 sierpnia rozpocznie się 48. Piesza Pielgrzymka Opolska na jasną Górę. Tymczasem przypominamy wybrane momenty z zeszłorocznej pątniczej drogi, którą podążali wierni z rożnych zakątków diecezji opolskiej.
Podczas Mszy św. sprawowanej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nysie, inaugurującej (13 sierpnia 2023) najdłuższą pielgrzymkową trasę, którą pokonują pielgrzymi strumienia nyskiego, główny pielgrzymkowy przewodnik ks. Daniel Leśniak przypominał kim faktycznie powinien być pielgrzym.
- Pielgrzym to człowiek, który karmi się nie tylko smacznymi bułkami, ciepłą zupą, dobrymi napojami, elektrolitami, ale przede wszystkim pielgrzym to jest człowiek, który karmi się Słowem Bożym i ciałem Pana Jezusa, które przyjmuje w Komunii świętej – mówił ks. Daniel Leśniak.
We wtorek 15 sierpnia na Górze Świętej Anny spotkały się strumienie opolski, nyski i głubczycki. Mszy świętej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej Waldemar Musioł. W homilii rozważał trudności w wierze w Kościół.
- Przekonujemy się często, że pod tym prozaicznym wyznaniem, często powtarzanym „wierzę w Kościół”, kryje się deklaracja i postawa, która w codzienności przysparza wielu ludziom, może także wielu z nas, realną trudność – powiedział i wskazał, że problem ten może wynikać z kilku zawinionych i niezawinionych przyczyn.
Biskup zadeklarował, że chciałby odpowiedzieć na każdą pojawiającą się wątpliwość, ale wiedząc, że to niemożliwe, składa tę kwestię na ołtarzu w annogórskim sanktuarium.
W dalszej części homilii przypominał stanowczo, że Kościół nie może, jakimkolwiek naciskom byłby poddawany, akceptować tak zwanego „pluszowego chrześcijaństwa”. - Takiego, które polega na zwyczajnym byciu dobrym – zastrzegał biskup Waldemar.
Do kwestii wiary w Kościół odnosił się też biskup Rudolf Pierskała, drugi biskup pomocniczy w diecezji opolskiej, podczas Mszy świętej odprawionej w sobotę 19 sierpnia na zakończenie pielgrzymki na błoniach jasnogórskich. Przypominał, że - jak głosi treść wyznania wiary katolickiej – Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski. Porównał wspólnotę Kościoła do domu, w którym nie jest najważniejszy budynek, ale - jak wskazał kapłan - wspólnota serc i dusz.
- Dom rodzinny, gdzie są kochający się żona i mąż, matka i ojciec, rodzice i dzieci, dziadkowie i wnuki. Taki dom nabiera znaczenia miejsca świętego. Staje się Kościołem domowym. Tam jest nam dobrze. Kto ma doświadczenie takiego domu, ten może powiedzieć "gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam znajdziesz Boga żywego". Jeżeli brak takiego doświadczenia to czasem dom staje się tylko hotelem lub stołówką - tłumaczył biskup Pierskała.
Z kolei podczas czwartkowej (17 sierpnia) Mszy świętej sprawowanej na Polanie w Pietraszowie (między Zawadzkiem a Lublińcem), gdzie spotkały się wszystkie pątnicze strumienie bp Waldemar Musioł, przypominając o chrześcijańskim obowiązku ewangelizacji, tłumaczył, że w wielu przypadkach to nie kapłanom, a świeckim łatwiej jest głosić Słowo Boże i dawać świadectwo życia chrześcijańskiego.
W 2023 roku w 47. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę uczestniczyło w sumie 1500 pątników.
Q&A FABIJANSKI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?